« Hürriyet.com.tr

Gecemiz rezil olmasın diyenlere Gecce Rehberi

Kenan Erçetingöz yönetimindeki gecce.com adlı sitenin üç yıllık çalışmaları bir gece rehberinde toplandı. 2004-Kış başlığıyla derlenen rehber yılda iki kez, kış ve yaz olarak yayınlanacak. Rehber, İstanbul'un yanı sıra kış sezonunda eğlence hayatı canlanan Uludağ, Kartalkaya, Palandöken gibi kayak merkezlerini ayrıca ele alıyor.

Savaş ÖZBEY
X
Rehberin 2004-Yaz adındaki yazlık versiyonunun hazırlıkları ise şimdiden başladı. Ankara, İzmir gibi diğer büyük şehirler için düşünülen proje de yılbaşından itibaren hayata geçecek. 10 milyon liradan satışa çıkan rehber Türkçe ve İngilizce. Dünyanın New York, Londra, Amsterdam gibi başka büyük eğlence kentlerinde bu tür rehberlerin daha havaalanına iner inmez bulunabildiğini anlatan Erçetingöz, rehberin amacını, ‘‘Peki bu yedi tepeli kocaman şehirde nereye gidelim, ne yiyelim-içelim, kaç para ödeyelim? Verdiğimiz paranın karşılığını hangi mekanda dört dörtlük çıkaralım. Yani işin açıkçası kazıklanmayalım ve gecemiz rezil olmasın’’ diye açıklıyor.

10 KİŞİ BİR YIL ÇALIŞTI

Rehber için 10 kişilik bir ekip çalıştı ve 700 mekan tek tek arandı, görüşüldü. Rehberde yer alan mekanlar servis saatleri, kısa mutfak bilgileri, adres, telefon ve ortalama fiyatlarla yer alıyor. Gecce.com'a üye mekanların detaylı anlatıldığı rehberde mutfaklara göre lokanta sınıflandırması, açılan-kapananlar ve gecce.com'un en iyileri, indirim kuponları, oteller başlıklı bölümler bulunuyor.

Kenan Erçetingöz

İlk baskıda kırmızı notlar yok


İstanbul için bir gece rehberi hazırlama fikri nasıl oluştu?

- İstanbul'da çok fazla mekan var. Ama bunların içinde akla üç-dört tanesi geliyor. Gerçekten kaliteli hizmet aldığınız çok başarılı yerleri duyurmak, onları diğerlerinden ayırmak istedik. Bir amacımız da mekanlar üzerinde denetim sağlamaya çalışmaktı. Kendilerine çekidüzen vermeleri, hizmet ve fiyatlarını doğru oluşturmaları için uyarı görevi yapmak.

Rehberi hazırlarken zorlukları neler oldu?

- Bazı mekanlar doğru bilgileri vermekten kaçındı. Doğru bilgileri edinene dek uğraştık. Bu kimsenin yapmak istemeyeceği zahmetli bir iş tabii. Altına imzanızı koyduğunuz bir şeyin kelimesi kelimesine doğru olmasını istedik. İlk sayıya özgü bir ayrıcalık yaptık ve kırmızı not dediğimiz olumsuz yorumlara yer vermedik. Ama bundan sonraki baskılarda o da olacak.

Kitap nerelerde bulunacak?

- Bütün Yaysat bayilerinde, D&R mağazalarında, Migros'larda, 5 yıldızlı otellerde ve kaliteli restoran ve gece kulüplerinde satılacak.

Yönlendirme dışında okuyucular için indirim kuponları da var...

- Evet kitabın arka bölümünde yüz tane indirim kuponu var. Bunlar yüzde onluk indirimler sağlıyor. Basit bir hesap yaptık. 5-6 kişi yemeğe gidilen bir yerde 300-400 milyon lira hesap gelse indirim 30-40 milyon lira arasında olur.

Mekanlardaki değişiklikler nasıl güncellenecek?

- İki ay sonra kış versiyonunun yeni baskısı piyasada olacak. Sonra Bodrum, Marmaris, Çeşme gibi yerlerin olduğu yaz versiyonu çıkacak. Sonra tekrar kış. Okuyucu en taze bilgi ve yorumlara ulaşabilecek.

Mekanların yanlarına pahalı, ucuz, çok pahalı gibi semboller düşmüşsünüz. Bunlar nasıl oluştu?

- Sembollerin önemli bir kısmı yanlarında Türkçe açıklamaları yazan uluslararası semboller. Ama bizim yıldız, hilal gibi eklediğimiz semboller de oldu. Kimisi sabaha kadar açık demek, kimisi pahalı ama hak ediyor anlamına geliyor.

KENAN ERÇETİNGÖZ KİMDİR?

1962, İzmir doğumlu olan Kenan Erçetingöz 23 yıllık gazeteci. Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri tasarımını bitirdi. 16 Haziran 1993'te Alem dergisini yayın hayatına sokarak dergiciliğe adım attı. Daha sonra Top Secret ve Şamdan dergilerini çıkardı. 2001 yılında internet sitesi gecce.com'u kurdu. Kendi deyimiyle eğlence sektörüne çok önem veriyor ve ödediğim paranın karşılığını aldım, dediği mekanları seviyor.

Kaynak: Savaş ÖZBEY

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İşte yılbaşının en sıcak rotaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hindistan'ın gizemli halkı! Öyle bir hayatları var ki...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Safran tadında bir rota
GezginGezgin
Film seti tadında seyahat! Sonbaharın en gözde adresi...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sonbaharın en güzel şehir parkları! Listede Türkiye’den öyle bir yer var ki…
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kendinizi zengin hissedeceksiniz! 'Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkeler...