ANKARA HABERLERİ

Gecekondudan gondol sefasına

Fatih TEKECİ
27.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

‘Gecekondunun Başkent’i’ olarak bilinen Mamak’ta, 60 bin civarında olan gecekondu sayısı 40-45 bin aralığına düştü. Gecekonduların yerine ilçede gondollar yüzdüreceklerini belirten Başkan Akgül, “Hedefimiz önümüzdeki beş yıl içerisinde görüntü anlamında gecekondu ağırlığını tamamen silmek” dedi.

Fatih TEKECİ

BAŞKENT’te son yıllarda önemli değişim ve gelişim kaydeden ilçe sıralamasında ilk sıralarda gösterilen Mamak, uygulanan projeler ve yapılan yatırımlarla kabuk değiştiriyor.
‘Gecekondunun Başkent’i’ olarak adlandırılan ilçede hayata geçirdikleri ve yapımı süren projelerle, gecekondu sayısında ciddi bir azalma olduğunu kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Mamak’ta yer alan gecekondu sayısı 60 bin civarındaydı. Şu an bu rakam 40-45 bin aralığında. Hedefimiz önümüzdeki beş yıl içerisinde görüntü anlamında gecekondu ağırlığını tamamen silmek” dedi.

Nefes aldıracak

Başkan Akgül, yıkımı gerçekleşen gecekondu alanlarının yerine, Mamak’ı ‘cazibe merkezi’ haline getirebilmek amacıyla birçok çalışma yaptıklarını söyledi. Akgül, “Mamak’a nefes aldıracak proje” dediği kent merkezinde çalışmaları devam eden ‘Kartaltepe Kent Parkı’ projesinin ayrıntılarını Ankara Hürriyet’e anlattı. Toplam 160 bin metrekarelik iki etaptan oluşan projenin ilk etabında sona yaklaştıklarını belirten Akgül, şöyle konuştu:

Gondollar yüzecek

Projenin ilk etabı, yürüyüş yolu, spor alanı, çocuk oyun alanları ve değirmen kafeler gibi sosyal unsurları içeriyor. Proje çalışmasını tamamlayıp ihlale aşamasına geldiğimiz ikinci etapta ise Hatip Çayı’nı ıslah ederek burada gölet oluşturacağız. Burada gondollar yüzecek. Yaz akşamları ise su ve ışık gösterileri ile eski görünümünden tamamen uzak yeni bir Mamak ortaya çıkaracağız. Amacımız, Başkent’in dört bir yanından Mamak’a insanların gelmesini sağlamak ve keyifli vakit geçirebilecekleri bir alan oluşturmak.

Elektrik üretecek

Bu projenin en önemli iki özelliğinden birincisi, kendi elektriğini kendi üretebileceği olması. İkinci özelliği ise kuracağımız arıtma tesisi ile Hatip Çayı’nın suyunu arıtacağız. Proje içinde 70 bin metrekare yeşil alan olacak. Bir yandan çayın suyunun temizlerken, bir yandan da yeşil alan sulamasını yapacağız. Bu iki unsur için harcayacağımz ücret bir, bir buçuk yıl içinde kendini amorti edecek. Proje tamamlandığında Ankara’nın çekim merkezi olacak.”

Yürüyen asansörle ulaşım

Mamak’ın Kartaltepe bölgesinde hayata geçecek olan, ‘Kartaltepe Kent Parkı’ projesi kapsamında alana 7 tonluk dev kartal figürü yerleştirilecek. Ayrıca ‘yürüyen asansörler’ ile zirveye ulaşımın sağlanacağı projede bir de Başkent manzarası seyretme imkanı sunan ‘seyir terası’ oluşturulacak.

Mamak değerini ikiye katladı

SON yıllarda büyük bir değişim içerisine giren Mamak’ın yatırımcılar tarafından tercih edilen bir nokta haline geldiğini belirten Mamak Belediye Başkanı Akgül, “Bir bölgenin gelişmişliğini gösteren en önemli kriterlerden bir tanesi, yatırımcının o bölgeyi tercih etmesidir. Yatırımlarla birlikte bölge insanının da bakış açısı değişiyor. Mamak’a yapılan İKEA ve Nata Vega gibi yatırımlar sonucunda bölge değerini ikiye katladı.
Bu iki yatırımın olduğu alanın karşısı eskiden çöplüktü. Bu adla anılmaması da benim ve Mamak adına çok önemli. Yatırım bu imajı değiştirdi. Projeye başladığımız alanın etrafında mantar gibi inşaatlar yükseliyor. Hem bölge hem de vatandaşların gayrimenkulleri değer kazanıyor. Hedefim Mamak’a üniversite kazandırmak” dedi.

MADALYONUN TERS YÜZÜ

Gecekondudan gondol sefasınaGecekondudan gondol sefasına

Ege Mahallesi'nde yıkım arbedesi

Mamak'ta Ege Mahallesi'nde yol genişletme çalışması nedeniyle gecekonduların yıkımı sırasında, emniyet güçleri ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.
Mahallelilerden oluşan bir grup vatandaş, 13 gecekonduyu yıkmak için gelen belediye ekibini yol üstüne kurdukları beton barikatlarla engelledi.
Güvenlik önlemi alan Emniyet yetkilileri, gecekondu sahiplerine mahkemenin aldığı yıkım kararına göre evlerini tahliye etmelerini istedi.
Mamak Belediyesi'nin kendilerine ev sözünü tutmayıp tahliye için herhangi bir tebligat yapılmadığını öne süren gecekondu sahipleri, evlerini boşaltmayacaklarını bildirdi. Yapılan uyarılarına rağmen gecekondu sahipleri yolu açmadı. Bunun üzerine emniyet güçler panzerlerle barikatı yıkarak, belediye ekiplerinin geçmesini sağladı.
Ancak bu sefer yolun ortasında oturma eylemi başlatan eylemcilere, Çevik kuvvet ekipleri tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.
Emniyetin müdahalesi sonucunda eylemciler, ara sokaklara dağıldı. Eylemcilerin attığı havai fişekler, bazı evlerin bahçelerinde hasara sebep oldu.
Daha sonra Mamak Belediyesi'ne bağlı yıkım ekipleri, güvenlik önlemleri alınmasının ardından gecekondulardaki eşyaları taşıyarak yıkım işlemini gerçekleştirdi.
Çıkan olaylarda, protestocuların attığı taş ve şişelerden 3 çevik kuvvet polisi yaralandı.
Yıkım işlemleri sırasında alana gelen CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, yıkılan gecekondu sahiplerinin şikayetlerini dinledikten sonra Mamak Belediyesi yetkililerinden bilgi aldı.
Cihaner, Mamak Belediyesi'nin gecekondusu yıkılacak vatandaşlara 'Sizi şimdilik otele yerleştirelim' önerisini sunduğunu ancak böyle bir teklifin kabul edilemez olduğunu belirtti.
Mahalle sakinlerinin sorularına cevap veren Mamak Belediyesi Yıkım Şefi Ahmet Tımarlı ise Ege Mahallesi'nde yol güzergahında yer alan 13 gecekondu dışında diğer evlerin yıkılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gecekondudan gondol sefasına hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gecekondudan gondol sefasına haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı