« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gecekondudan dünya şampiyonasına

Aydın'da ailesiyle gecekonduda yaşayan 10 yaşındaki Yusuf Üçar, 11-23 Kasım günleri arasında Antalya'da yapılacak olan 2009 Yaş Grupları Dünya Satranç Şampiyonası'na katılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bitlis'ten Aydın'a göç eden Üçar ailesinin 5 çocuğundan ikincisi olan ve gecekonduda yaşamını sürdüren Yusuf Üçar, Ocak ayında Satranç Milli Takımı'na seçilme başarısının ardından, şimdi de Antalya'da 11-23 Kasım günleri arasında yapılacak 2009 Yaş Grupları Dünya Satranç Şampiyonası'nda 10 yaş kategorisinde Türkiye'yi temsil edecek.

Yunus Emre İlköğretim Okulu'nda okuyan Yusuf'u satranç ile tanıştıran ve antrenörlüğünü üstlenen okul öğretmeni Mustafa Yavuz, yaptığı açıklamada, 5 yıl önce sınıfındaki tüm öğrencilere olduğu gibi Yusuf'a da satranç öğrettiğini belirterek, Yusuf'un katıldığı ilk yarışmalardan itibaren çeşitli dereceler kazandığını söyledi.

Şu ana kadar Aydın'da 10 il birinciliğinin yanı sıra, çeşitli özel kurumların düzenlediği yarışmalarda 16 derece yaptığını ifade eden Yavuz, şöyle konuştu:

“Yusuf, potansiyeli olan bir çocuk. Bu potansiyeli görmemin ardından, ona destek olmaya başladım. Eş dostun yardımıyla Türkiye Şampiyonalarına gönderdik. Buralarda elde ettiği dereceler sayesinde geçen Şubat ayında ilk kez milli takıma seçildi. Ardından dört kez milli takım kampına katıldı. Şimdi de Antalya'da yapılacak Dünya Şampiyonası'nda ülkemizi temsil edecek. Yusuf gerçekten özel bir çocuk. Bu başarıları hak ediyor.”

-AYNI ZAMANDA OKUL İKİNCİSİ-

Yusuf Üçar da, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından kendisine hediye edilen diz üstü bilgisayar sayesinde, daha fazla çalışma fırsatı bulduğunu belirterek, bilgisayardan sürekli oyun açılışlarına çalıştığını, bu desteğinden dolayı Belediye Başkanı Çerçioğlu'na da teşekkür ettiğini ifade etti.

Milli takım kampları sayesinde, kendisini geliştirdiğini dile getiren Üçar, derslerini de ihmal etmediğini ve okul ikincisi olduğunu kaydetti.

-GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ-

Yusuf Üçar, antrenörü Mustafa Yavuz ile Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker'i ziyaret ederek, Dünya Şampiyonası'na katılması için gereken maddi desteği sağladığı için Çeker'e teşekkür etti ve elini öptü.

Çeker, ziyarette yaptığı konuşmada, Yusuf'un elde ettiği başarılarla hem Aydın'ı, hem de Türkiye'yi onurlandırdığını ve gururlandırdığını belirterek, başarılarının devam edeceğine inandığını söyledi.

Çeker, Yusuf'a bundan sonra da destek olacaklarını vurgulayarak, devletin başarılı sporculara verdiği yardımları Yusuf'a da sağlayacaklarını kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz