Dünya Haberleri

  Gece uyumayan çocuklara dikkat

  Hürriyet Haber
  26.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gece uyumayan, ağlayan çocukların ‘annelerine güvenmedikleri için’ huzursuz oldukları, bu sebeple sık sık uyandıkları iddia edildi.

  İngilitere'nin Bristol kentindeki Royal College'de yapılan araştırma, sabahlara kadar ağlayan bebeklerin bu durumlarının, anneleriyle ilişkilerinden kaynaklandığına işaret edildi.

  64 anne ve 14-16 ay arasındaki bebeğin gece uykuları üzerinde yapılan incelemeler sonunda, 64 bebeğin 27'sinin gece uykularında büyük bir düzensizlik bulunduğu belirlendi. Söz konusu 27 bebeğin sorunlarının, ‘anneye duyulan güvensizlikten’ kaynaklandığı saptandı. Araştırmada, bebeklerin 37'sinin en az haftada bir kez uyku sorunu yaşadığı görüldü.

  Yapılan araştırmalar, çocuğu konusunda ‘kendinde güven’ zaafı çeken annelerin bebeklerinin, kendilerini emniyette hissetmedikleri için, gece uykularını düzenli uyuyamadıklarını gösteriyor.

  Annenin gece boyunca ağlayan bebeğe duyduğu öfkenin de bebek tarafından algılandığını kaydeden uzmanlar, bu durumun bebeğin güven duygusunu daha da azalttığını belirtiyorlar.

  Problemin, ana-babalar tarafından, bebeğin kendi yataklarına alarak çözülmeye çalışıldığını belirten uzmanlar, asıl çözümün ‘güven duygusunda’ yattığını vurguluyorlar.

  Anneye güven duygusunun, bebeğinin ilk yılında gösterdiği ilgi ve duygusal yaklaşımla bağlantılı olduğunu belirten bilim adamları, bebeğin doğumundan itibaren kendisini stres altında hisseden annelerin, mutlaka profesyonel bir yardıma başvurmaları gerektiğini kaydediyorlar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı