Gündem Haberleri

  Gece tahliye, suikast ihbarı yüzünden olmuş

  Hürriyet Haber
  25.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pınarhisar Cezaevi'nde, 4 aylık hapis cezasını tamamlayarak dün saat 01.20'de özgürlüğüne kavuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tayyip Erdoğan'ın ‘suikast ihbarı’ nedeniyle gece tahliye edildiği belirtildi.

  Dün, öğle saatlerinde tahliye olması beklenen Erdoğan'ın, gece yarısı arka kapıdan tahliye edilmesinin nedeni önce karşılamaya gelenlerin gösteri yapmasını engellemek olarak açıklandı. Ancak, Pınarhisar Cumhuriyet Başsavcısı Canfer Can, Erdoğan'ın gece tahliye edilmesinin nedenini şöyle açıkladı:

  ‘‘Tahliye, güvenlik nedeniyle gece geç saatlerde, can güvenliği gözönüne alınarak gece yarısı yapıldı. Bize, 'Tayyip Erdoğan'a tahliye olduktan sonra suikast düzenleneceği' şeklinde ihbar yapıldı. Bakanlık yetkililerinin de onayı alındı. Ben de güvenlik açısından kendisinin gece geç saatlerde tahliyesini uygun buldum.’’

  Cezaevinin arka kapısından jandarmaya ait zırhlı bir araçla çıkarılan Erdoğan, yolda FP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu'ya ait bir cipe bindi. Erdoğan, İstanbul'daki evinde yaptığı basın toplantısında, ‘‘Ön kapıdan girdiniz, arka kapıdan çıktınız. Bunu siz mi arzu ettiniz?’’ sorusuna, ‘‘Bu soru hoş bir soru. Hayır. Savcı Bey, ‘Arka kapıdan çıkmamız gerekiyor' dedi. İçeride kalmaya da artık niyetim yoktu. ‘Peki, arka kapıdan çıkalım' dedik’’ karşılığını verdi. Erdoğan'ın, bir süre evinde ‘geçmiş olsun ziyaretleri'ni kabul ettikten sonra Rize'ye gideceği öğrenildi. İstanbul'daki evinde daha önce hazırladığı bir konuşmayı okuyan Erdoğan'ın konuşması özetle şöyle:

  ‘‘Üzülerek söylemeliyim ki, 4 aylık bir aradan sonra buradan ayrılırken daha ferah, daha mutlu ve daha huzurlu bir Türkiye beklerken, bunu bulduğumu, bunu gördüğümü de maalesef söyleyemiyorum.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı