Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Geç kaldılar

Aziz Yıldırım’ın bırakma kararı, Fenerbahçe’ye iki-üç ay kaybettirdi. Şu anda en büyük problem Anelka. Gidecekse yerine kim alınacak? Gelen oyuncu takıma çabuk uyum sağlayabilecek mi?

Fener’de Anelka bilmecesi sürüyor. Roberto Carlos konusunda henüz atılmış net bir adım yok. UEFA’ya 3 Ağustos’a kadar listeler bildirilecek. F.Bahçe’nin işi ağırdan almasını neye bağlıyorsunuz?

FENERBAHÇE
’nin işi ağırdan aldığı görüşüne katılmıyorum. Hiçbir kulübün yönetimi bu durumda ağırdan almak istemez. Pazarlıklar nedeniyle bu duruma gelindi. Ortada bir gerçek varsa, transferde işin sonuna gelindiğinde pazarlıklar biraz daha sertleşiyor.

Şu anda Fenerbahçe’nin en büyük problemi Anelka. Gidecek mi, kalacak mı? Gidecekse yerine yeni oyuncu alınacak mı? Alınırsa, takıma adapte olacak mı? Maçların başlamasına kısa bir süre kaldı. Bence buradaki sorun, sezon biter bitmez başkanın durup dururken bırakma kararı almasıydı. Ne sebepten olduğunu bilmiyorum ama kendine göre haklı sebepleri vardır.

Bu karar Fenerbahçe’yi iki-üç ay geriye attı. Bu gecikmede istifa kararının yüzde yüz tesiri olduğunu düşünüyorum.

Forvetin uyumu zor

Bir de Roberto Carlos belirsizliği var. Real Madrid’liler, "git" diyor. Roberto Carlos 33 yaşında. Doğal olarak gideceği takımda parasını garantiye almak istiyor. Türk kulüplerinin adı çıkmış, "para ödemiyor" diye. Bu yüzden ülkemize transfer olan futbolcular önce garanti istiyor.

Yapılacak transferden çok bu oyuncuların uyum sorununu çabuk atlatması önemli. Futbolun dili bir. Defans oyuncusu uyum sorununu fazla yaşamaz. Geriden aldığı topu ileriye doğru şişirir, kalesinde tehlikeleri uzaklaştırır. Ancak, forvet oyuncusunun işi biraz daha zor.

Kenardan gelecek akınların yerini bulacak, orta saha oyuncularını tanıyacak. Yanındaki arkadaşıyla uyum sağlayacak. Kısacası forvete gelecek adamın işi zor.

Beşiktaş’a moral oldu

Hazırlık maçlarında bekleneni veremeyen Beşiktaş, Frankfurt’ta G.Saray’ı yenerek Süper Kupayı kazandı. Sezon öncesi oynanan bu derbi maçta takımların performansını nasıl buldunuz?

FRANKFURT’
taki Süper Kupa maçında mücadele üst düzeydeydi. Bu mücadele iki takımın birbirine olan rekabetinden kaynaklandı. Bu, diğer maçlara yansır mı? Bana göre biraz zor gözüküyor. Henüz hiçbir takım sezona hazır değil.

Beşiktaş bu galibiyetle biraz moral kazandı. Antrenörünün, yöneticisinin, futbolcusunun morali yerine geldi. Bir kere G.Saray gibi bir devi hem de kupa finalinde yeniyorsun. Bu, Beşiktaş için büyük bir iş.

Ben her iki takımı da hazır bulmadım. Zaten olmaları da mümkün değil. Ancak, ligin 6. haftasından sonra karakterleri tam olarak oturur.

G.Saray’ın gençleri bir önceki Mönchengladbach maçında iyiydi. Tecrübeliler Beşiktaş karşısında istenileni veremedi. Şunu unutmamak lazım; yaşları biraz daha genç olan oyuncular erken forma girer.

Tecrübeliler ise yavaş yavaş form tutar. Bu yüzden yaşı 25’in üzerinde olan tecrübeli oyuncuları suçlamamak lazım. Onlar yavaş yavaş form tutar ve takımlarına katkıları daha fazla olur.

Kolay maç yok...

 Kupalarda mücadele eden takımlarımızın çektikleri kuralar için ne diyorsunuz? Lucescu, "Fenerbahçe’nin Dinamo Kiev karşısında şansı yok" diyor. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

HİÇBİR maç oynanmadan kazanılmaz. Karşındaki kim olursa olsun, her rakibi ciddiye alacaksın. Bu, Fenerbahçe için de, Galatasaray için de diğer takımlarımız için de geçerli. Önümüzde misalleri var.

Geçen yıl koskoca Trabzonspor Rum takımına, Galatasaray adı sanı duyulmamış Norveç temsilcisine elendi. Böylesine sürprizler kimin aklına gelirdi ki?

Lucescu’nun, "F.Bahçe’nin hiç şansı yok" sözü biraz iddialı. Çok zorlu bir maç olacağı kesin. Dinamo Kiev iyi bir takım ama Fenerbahçe de oraya mağlup olmaya gitmiyor. Herkesin dediği gibi "lokum gibi bir kura" dedi. Fenerbahçe, Dinamo Kiev’e yenilmeyecek. O kolay gol yeme alışkanlığından da kurtulacak. Yalnız Dinamo Kiev değil bu, diğer maçlar için de geçerli.

G.Saray’ın muhtemel rakibi Çek Boleslaw ilk kez Avrupa’da mücadele edecekmiş. Adı duyulmasa da Çek takımları yabana atılmaz.G.Saray’ın geçen sezondan gerekli dersleri çıkardığını düşünüyorum.

Zaten futbolun güzelliği de burada. Hiçbir maç kağıt üzerinde kazanılmıyor. Mücadele edeceksin ve hak edeceksin. Her takımımızın tur şansı var. Ancak, oynamak kaydıyla...

Aurelio faydalı olur

 Aurelio’nun Türk vatandaşlığına alınmasından sonra Milli Takım’a seçilip seçilmeyeceği merak konusu oldu. Fatih Terim, Brezilyalı futbolcudan yararlanmalı mı?

B
U konuda neler olup bittiğini bilmiyorum. Fenerbahçe, Aurelio’yu Milli Takım’a faydalı olsun diye Türk yapmadı. Sarı lacivertlilerin tek düşüncesi, bir yabancıya daha yer açmak. Yani kendi menfaatlerine göre hareket etti. Fatih Terim, Marco Aurelio’yu Milli Takım’a alır mı, almaz mı? Bu, tamamen onun bileceği bir iş. "Aurelio, Milli Takım’a seçilirse faydalı olur mu?" sorusuna gelince...

Ben faydalı olacağı görüşünü savunuyorum. Çalışkanlığı, top kapma ve topu oyuna sokma becerisi ile Aurelio, Milli Takım’ın orta sahasına güç katar. Ancak dediğim gibi, bu konudaki kararı Fatih Terim verecek.

Trabzonspor Fatih Tekke’yi çok arar

Trabzonspor’da Fatih Tekke, Rusya’nın Zenith takımına verildi. Bordo mavililer yıllar sonra bir yıldız aldı. Ancak, transfer edilen Marcelinho’nun aynı zamanda sorunlu bir futbolcu olduğu söyleniyor. Fatih’in gidişinin, Marcelinho’nun gelişinin Trabzonspor’a etkileri ne olur?

MARCELİNHO
’nun gelişi Trabzonspor’a artı bir etki yapar. Brezilyalı, çabuk bir oyuncu ve becerikli. Ancak, Fatih’in gidişi bordo mavililer için bir güç kaybıdır. Çünkü Fatih, neredeyse bir yarım takım. Burada bütün iş Lazaroni’de bitiyor. Marcelinho için "sorunlu" diyorlar. Kafasına göre oynayan Yattara da çok yetenekli. Lazaroni bu iki oyuncuyu düzgün bir hale sokar diye düşünüyorum.

"Fatih gidince golleri kim atacak?" sorusu kafalara takılabilir. Ankaragücü’nden alınan Umut var. Ankaraspor’dan takasla gelen Ersen hava toplarında etkili ama biraz ağır.

Trabzonspor’un geçen sezondan daha iyi olacağı kesin. Marcelinho transferini başkan Nuri Albayrak’ın parasını kendi cebinden ödeyerek gerçekleştirdiği söyleniyor. Eğer böyle yapmışsa kutlamak lazım.

Trabzonspor’un önemli problemlerinden biri de camia, yönetim ve futbolcular arasındaki kopukluk. Trabzon seyircisinin kazansa da kaybetse de takımını desteklemesi lazım. Bir camiada birlik olmazsa, başarı da gelmez.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI