‘Geç emekliliğe’ karşı ortak tavır

Hürriyet Haber
15 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 15 Temmuz 1999 - 00:01

İşçi, memur ve emekli örgütleri, dün yaptıkları toplantıda, memur ve emekli aylıklarına yapılan zam oranının artırılmaması ve Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı'nın TBMM'de görüşülmesinin durdurulmaması halinde tüm çalışanların üretimden gelen güçlerinin kullanılmasını kararlaştırdı.

Aralarında Türk-İş, Hak-İş, DİSK, memur sendikaları, İşçi Emeklileri Derneği ve demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin bulunduğu kitle örgütlerinin dün yaptıkları toplantıda aldıkları ortak kararlar, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral tarafından açıklandı.

Meral, toplantıya katılan tüm kuruluşların güç ve eylem birliği içinde olduklarını belirterek, kuruluşların haklı talepleri karşısında Başbakan ve diğer yetkililin açıklamalarının üzüntüyle karşılandığını bildirdi.

TEHDİDE BAŞVURMAYIN

Hükümetlerin tehdit ve çarpıtma yoluna başvurmayıp, mesajları doğru anlama ve yorumlama sorumluluğuna sahip olmaları gerektiğini belirten Meral, işçi, memur ve emeklinin hiçbir zaman halkla karşı karşıya gelmeyeceğini kaydetti. Sosyal Güvenlik Reformu adı altında sunulan tasarının, sosyal devleti ve sosyal güvenlik kuruluşlarını çökerterek, mezarda emeklilik getirecek, kaçak işçiliği yaygınlaştıracak bir nitelik taşıdığını savunan Meral, memur ve emekli aylıklarına yapılan zam oranlarının artırılarak, insan onuruna yaraşır bir düzeye yükseltilmesi, Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı'nın görüşülmesinin durdurularak, sigortalıların ve emeklilerin çıkarları doğrultusunda düzenlenmesini istediklerini bildirdi.

60'INDA KİM ÇALIŞTIRIR?

Meral toplantıyı açış konuşmasında, servetlerini koyacak yer bulamayanlardan vergi alınmazken, halkın sırtındaki vergi yükünün her geçen gün daha da ağırlaştığını belirterek, şöyle devam etti:

‘‘Bugün Türkiye'nin gündeminde birkaç önemli konu vardır. Bu konuların tümünde IMF'nin talepleri yerine getirilmektedir. IMF, sosyal devleti ve SSK'yı çökertmek istemektedir. IMF, memur ve emekliyi yoksullaştırmak istemektedir. IMF, ulusal egemenliğimizi zedeleyecek ve kapitülasyonların günümüzdeki biçimi olan uluslararası tahkimin kabul edilmesini istemektedir. Bugün biraraya gelen ve milyonlarca çalışanı temsil eden kuruluşlar, IMF'nin bu haksız taleplerine karşı halkımızın ve ülkemizin çıkarlarını savunmaktadır.’’

‘‘Sosyal Güvenlik Reformu Tasarısı’’ adı altında Meclis'e sunulan metnin, SSK'nın ‘‘idam fermanı’’ olduğunu ifade eden Meral, yeni işe girecekler için emeklilik yaşının Türkiye'nin gerçekleri ile bağdaşmadığını ve mezarda emekliliği getirdiğini belirtti. Meral, ‘‘Türkiye'de, hangi işveren 58 yaşında kadın işçi, 60 yaşında erkek işçi çalıştırmaktadır? Türkiye'de hangi işçinin 58-60 yaşında çalışacak gücü kalmaktadır?’’ diye sordu.

Toplantıya kimler katıldı?

Türk-İş Başkanı Bayram Meral

DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay

Memur-Sen Genel Başkanı Akif İnan

Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti Başkanı Ethem Ezgü

Tüm İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı İsmail Arslan

Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği Genel Başkanı Ahmet Sergi

TMMOB Başkanı Yavuz Önen

Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Korkut Yıldırım

Türk Eczacılar Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Genel Başkanı Nesrin Alparslan

Türk Tabipler Birliği ve TÜRMOB temsilcileriEtiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı