Gebze ‘kimyacıların yatırım üssü' oluyor

Hürriyet Haber
21.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kimya işverenleri Gebze'nin Çerkeşli ve Demirciler Köyü mevkiinde Kimya Organize Sanayi Bölgesi (KOSB) kurmaya hazırlanıyor. Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS) öncülüğünde kurulacak KOSB, aynı zamanda Gebze Dilovası Organize Sanayi Bölgesi kapsamında yeralıyor. KOSB'nin faaliyete geçmesiyle yapılacak ihracatla Dilovası Limanı İstanbul'da ikinci büyük ticaret limanı haline gelirken, Gebze'de Türkiye'nin ‘‘kimya üssü'' olacak.

Aralarında, ÇBS, Polisan, Henkel, Marschall gibi büyük kimya devlerinin de bulunduğu KİPLAS üyesi kuruluşlar geçtiğimiz haziran ayında Kimya İşverenleri Organize Bölgeleri Derneği çatısı altında biraraya geldiler. Derneğe, Gebze Ticaret Odası ve Kocaeli Valiliği de katıldı. KİHLAS Genel Sekreteri Mehmet Peker, yer seçimi için üyeleri arasında yaptırdıkları anket sonucu karar verildiğini belirterek, ‘‘Bu bölge aynı zamanda liman, karayolu, demiryolu ulaşım imkanı, nitelikli işgücü temini, yeterli su kaynağı ve

antrepolara yakınlık açısından da tercih ediliyor. Kimya sektörünün büyük kuruluşlarının toplanmasıyla bu bölge büyük bir ticaret ve ihracat merkezi olacak. Gebze Dilovası limanı da İstanbul'un ikinci büyük limanı haline gelecek'' diye konuştu.

1999 YATIRIMI

Peker, bölgenin 1999 yatırım programına alınması için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na başvurduğunu da söyleyerek şu bilgiyi verdi: ‘‘Bakanlığın derneğimize teklif ettiği Dilova Organize Sanayi Bölgesi alanı üzerinde bir harita çalışması yaptırıldı. Yapılan ihceleme sonucu bölgede sanayi kuruluşlarının dağınık bir şekilde yer aldığı, arazinin heyelan bölgesi içinde kaldığı tespit edildi. Bu durum Sanayi ve Ticaret bakanlığına'da bildirildi. Bu gelişmeden sonra, Sanayi Bakanlığı derneğimize, Demirciler, Köseler ve Çerkeşli arasında bulunan arazinin 200 hektarlık bölümünün KOSB'ne tahsis edilmesinin düşünüldüğünü bildirdi. Bu amaçla Yer Seçim Komisyonu'nun raporundan sonra biz de KOSB'nin 1999 yatırım programına alınması için başvurduk.''Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı