Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gebze’de 510 kişi cezaevine girmeden cezasını çekti

  Mesut IŞIK/GEBZE (Kocaeli), (DHA)
  16 Aralık 2009 - 13:06Son Güncelleme : 16 Aralık 2009 - 13:06

  GEBZE’de bir yıllık süre içinde çeşitli suçlar işleyen ve iki yıldan az hapis cezasına çarptırılan 510 kişinin cezalarını Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü gözetiminde kamuya yarar sağlayan işlerde çalıştırılarak çektikleri bildirildi. Bunlardan, ‘yaşlılara hakaret’ suçu işleyen 5 kişinin Darıca’daki huzurevinde yaşlıların bakım ve hizmetinde çalıştırılması dikkat çekti.

  Gebze Cumhuriyet Savcıları'ndan Hasan Ekip'in başkanlığını yaptığı, 1 uzman personel ile 5 denetleme memurunun görev yaptığı Gebze Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bir yıllık süre içinde mahkemelerce hapis cezasına çarptırılan kişilerin cezasının, cezaevine gönderilmek yerine kamuya yarar sağlayacak işlerde çalıştırılarak modern bir şekilde infaz ettirildiği bildirildi.

  İlginç cezalardan bazıları şöyle:
  - Yaşlılara karşı tehdit ve hakaret suçu işleyen 5 kişi, mahkeme kararıyla Denetimli Serbistlik Yasası doğrultusunda belirli bir süre Darıca İlçesi’ndeki huzurevinde yaşlıların bakımı ve huzurevinin temizlik işinde çalıştırıldı.

  - İzinsiz olarak ormandan ağaç kesen bir hükümlü, 1 yıl boyunca 100 ağaç dikecek ve bu ağaçların bir yıl boyunca bakımını yapacak. Gerekli kontrol ve denetimi Gebze Orman İşletme Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılacak.

  - Aileye karşı şiddet suçundan bir çocuğa kişisel gelişim ve dünya klasiklerini okuma cezası verildi. Bu kişi, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü tarafından önerilen kitapları okuyup el yazısıyla özetlerini de çıkaracak.

  - Trafik düzenini tehlikeye sokmak suretiyle trafik kazasına karışan 3 kişiye trafik alanında kursa gitme cezası verildi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı