GE, 2017’de Dijital Endüstriyel Stratejisi ile ezber bozmaya devam edecek

Hürriyet Haber
16.01.2017 - 16:13 | Son Güncelleme:

General Electric (GE) CEO’su Jeff Immelt, 2017 yılında da dijital endüstriyel strateji ile iş yapış şekillerinde dönüşüm yaratmaya devam edeceklerini belirtti.

GE CEO'su Jeff Immelt, GE'nin dünyanın en büyük dijital endüstriyel şirketi olma yolundaki stratejisine vurgu yaparak, endüstrideki dijitalleşmeye yön vermeye ve 3 boyutlu baskı ve diğer katmanlı üretim teknolojilerinin kullanımı yoluyla iş yapma şekillerinde dönüşüm yaratmaya devam edileceği mesajını verdi.

GE’nin 2016 yılında bu yönde attığı adımları ve 2017 yılına ilişkin planlarını açıklayan Immelt, GE'nin müşteriler ve tedarikçilerle iş yapma konusunda şirkete yeni yöntemler sağlayacak iki önemli teknoloji olan dijital ve katmanlı üretim yetkinliklerini artırmaya devam ettiğini belirtti.

ENDÜSTRİLERİN DİJİTALLEŞTİRİLMESİ
GE, 2016 yılının başında Endüstriyel Nesnelerin İnternetinin (IIoT) işletim sistemi olan Predix'i kendi faaliyetlerine ve müşterilerine yönelik yazılım çözümleri geliştirmek üzere işletmeler ve iş ortaklarının kullanımına açmıştı. Immelt, kurum içi kullanımla platformun GE genelinde hizmetler ve üretim verimliliği alanında yaklaşık 500 milyon dolarlık bir tasarruf sağladığını dile getirdi. Exelon, California San Francisco Üniversitesi, BP ve Procter & Gamble gibi şirketler, verimliliklerini ve üretkenliklerini artırmak için Predix uygulamalarından elde edilen veri içgörülerini kullanmaya başladı.

Toplam olarak 20 binden fazla yazılım geliştirici Predix platformunda çalışıyor. GE, 2017 yılında platform kapasitesini 35 bin yazılımcıya çıkarmayı ve dijital yetkinliklerini artırmaya devam etmeyi hedefliyor. GE, mühendislerin ve kod geliştiricilerin birlikte çalışma şeklini dönüştürmeye yardım etmek üzere sensörleri, bulut tabanlı algoritmaları ve gelişmiş saha teknolojilerini bir araya getiren Meridium, ServiceMax ve Wise.io gibi yazılım şirketlerini satın aldı.

1 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE KATMANLI ÜRETİM İŞ KOLUNUN KURULMASI
Katmanlı üretim, son birkaç yıl içinde 3 boyutlu baskıyı küçük ölçekli prototipler yerine endüstriyel ölçekli ürünler geliştirmek üzere kullanarak iş yapma şekillerini değiştirmeye başladı.  GE, bugün katmanlı teknolojiyi GE Havacılık'ta jet motoru parçaları, GE Enerji'de türbinler ve GE Petrol ve Gaz bünyesinde makineler üretmek üzere dünya genelindeki fabrikalarında kullanıyor. GE, bu yeni teknolojileri geliştirmeyi sürdürmek için GE'nin Küresel Araştırma Merkezi'ne 1,5 milyar dolarlık bir yatırım yaptı.

Immelt, katmanlı üretimin, GE'nin iş portföyü genelinde uzmanlık ve teknoloji paylaşımı uygulaması olan GE Store'un mükemmel bir örneği olduğunu belirtti. Bunun nedeni, katmanlı geliştirme ve üretim merkezlerinin farklı iş kollarının farklı bölümlerinde aynı anda çalışabilmesi ve süreç hakkında bilgi edinmesi.

GE, kurum içinde ve müşteriler için katmanlı üretimi hızlandırmak üzere yeni GE Katmanlı Üretim iş alanını kurdu. GE, endüstrinin iki önde gelen katmanlı üretim ekipman şirketi olan Concept Laser GmbH ve Arcam AB'nin çoğunluk hissesini satın almak için yapılan anlaşmaların tamamlandığını duyurdu. Bu iki satın alma işlemi ile birlikte şirket, 2020 yılına kadar 1 milyar dolarlık gelire ulaşmak ve önde gelen bir katmanlı makine, materyal ve yazılım tedarikçisi olmak için katmanlı üretim iş kolunu büyütmeyi planlıyor. Yeni iş kolu, yalnızca GE'nin endüstriyel iş kollarına değil, havacılık ve uzay, alet ve otomotiv sektörleri dahil olmak üzere diğer endüstrilerdeki müşterilere de hizmet sunacaktır.

GE Blog içerikleri için http://geturkiyeblog.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Sponsorlu içerik

Etiketler: Dijital Sanayi
Sayfa Başı