Gündem Haberleri

GÜNDEM

  GDO'dan korkusu çiftçi yaptı

  Erdem ÖZCAN/ERDEK (Balıkesir), (DHA)
  15 Kasım 2009 - 12:56Son Güncelleme : 15 Kasım 2009 - 12:56

  BALIKESİR'in Erdek İlçesi'ne bağlı Paşalimanı Adası'nda oturanlar, son dönemde çok tartışılan ‘Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar’dan (GDO) korkunca, kendi buğdayını ekip, ekmek yapmaya karar verdi. Ada sakinleri ekolojik tarım tekniğiyle buğday üreteceklerini söyledi.

  Erdek İlçesi'nde oluşturulan Yeşil ve Sol Grubu öncülüğünde Paşalimanı Adası sakinleri yerli Sarıbaşak ve Akova cinsi tohumları kullanarak, ekolojik tarım tekniğiyle tarım yapmaya başladı. Yeşil ve Sol Grubu üyelerinden Dr. Kadir Dadan, son dönemde GDO'lu ürünlerin sakıncaları ile ilgili tartışmaların kendilerini korkuttuğunu belirterek, buğday ekerek, kendi ekmeklerini yapma kararı aldıklarını ve böylelikle GDO'lu ürün kullanmamayı amaçladıklarını söyledi.
  Paşalimanı Adası'nın kimyasallarla kirletilmemiş nadir yerlerden biri olduğuna dikkat çeken Dr. Dadan, “Adada belirlenen bakir kalmış 5 dönümlük bir tarlada ekime başladık.

  Önümüzdeki hasat zamanında daha fazla tohum elde edeceğiz ve ekimi yaygınlaştıracağız. Elde edilen ekmeklik buğdayı yine adada taş değirmende öğüteceğiz, adada pişireceğiz ve Erdek ile Paşalimanı Adası’nda tüketiciye sunacağız. Üretim sonunda 100 ailenin ekmek ihtiyacını bu şekilde karşılamasını hedefliyoruz. Tabi bu elde edilecek buğday miktarı, her yıl arttıkça ekmek üretimi de artacak. Yerli tohumlar üzerine araştırma ve geliştirme amaçlı tohum ağı girişiminin içerisinde yer alıyoruz. Kendi yiyeceğini kendisi üreten, kendisine yeten bir toplum için uğraş veriyoruz” diye konuştu.

  Ekolojik tarım sırasında kimyasal gübre ve ilaç kullanmayacaklarına da değinen Dr. Dadan, “Normal tarımda aşırı gübre ve ilaç kullanımı söz konusu. Tarlalarda verim sorunu yaşanınca daha fazla ilaç ve gübre gerekiyor. Bizim tarımımızda doğal olmayan ilaç ve gübre yerine doğal olan ilaç ve gübre, hayvan gübresi kullanacağız. Amacımız sağlıklı beslenmek” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı