ANKARA HABERLERİ

GDO’ya itirazlar büyüyor

Hürriyet Haber
24.01.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, GDO’lu ürünlere ilişkin yönetmelikte 3 ay içerisinde üç düzenleme ve değişikliğin yapıldığını ve değişikliklerin, üretici ve tüketici niteliğinde milyonlarca yurttaşın aleyhine, ticaretin ve rantın da lehine olduğunu savundu.

Hürriyet Haber

Günaydın, yönetmelikte yapılandeğişiklikle, 20 Ocak 2010 tarihinden önce kontrol belgesi alan ve AB kriterlerine uygun olan GDO’lu ürünlerin 1 Mart 2010 tarihine kadar ülkeye girişine izin verildiğini, böylece bebek mamalarında GDO’lu ürün kullanımı ve riski yüksek GDO’lu ürünlerin ülkeye girişinin serbest hale getirildiğini söyledi. Başkan Gökhan Günaydın, söz konusu değişiklikle 26 Ekim 2009-20 Ocak 2010 tarihleri arasında kontrol belgesi almış ithalatçıların kollandığını iddia  etti.

Firmalara çağrı 

 GDO’lu hammadde kullanmayan firmalara ürün etiketlerine “GDO kullanılmamaktadır” diye açıklama yapmaları konusunda çağrıda yapan Günaydın “Marketlerdeki ürünlerden numune alıyoruz, bu yazıyı yazmasına rağmen GDO kullandığı tespit edilen firma olursa, firmanın sahibi ve markasıyla kamuoyu önünde deşifre edilmesinden asla çekinilmeyecektir”dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde GDO’ya itirazlar büyüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı