"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

GDO neden serbest bırakıldı

GENETİĞİ Değiştirilmiş Organizmalar (GDO), insan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle ve hatta frankeştayn olarak adlandırılarak AB başta olmak üzere dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde yasaklanırken, neden bizde hem de yasa ile değil de yönetmelikle serbest bırakıldı?

Bazı milletvekillerinin ABD’ye davet edilmesini müteakip bu iznin verildiği doğru mu?
Yargının engellemelerine rağmen Cargill’in Bursa’da fabrika ısrarı gibi, Maden şirketlerinin doğal cennetlerimizi, su havzalarımızı tarümar etmesi gibi bu konuda da ulusal bir duruş sergilemekten aciz miyiz?
Bu nasıl bağımsız bir ülkedir ki, vatandaşın sağlığını, doğasının temizliğini küresel sermayenin istilasından koruyamaz? Başkalarının çıkarı için toplumun geleceğini karartanlar, rüşvetin cazibesine mi, emperyalizmin gücüne mi yenik düşüyorlar?
Birileri açıklasın da bizler de kulaktan dolma bilgilerle birilerine iftira atıyor olmayalım! Vicdan azabı çekeriz sonra!
? Reşit ÇAĞIN

Biliyor musunuz

DİKMEN Vadisi ve Mamak Barınma Hakkı Büroları’ndan yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘İmar kirliliğine neden olmak’ iddiasıyla bugün  9.30’da Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağının bildirildiğini...

BEDAŞ’dan açıklama

BAŞKENT Elektrik Dağıtım AŞ, “BEDAŞ işkencesi” (19.10.2009) başlıklı yazıya şu açıklamayı yapıyor: “Haberde adı geçen Nejat Gülşe, Polatlı İşletme Müdürlüğümüze daha önce müracaat ederek enerji talebinde bulunmuştur. Nejat Gülşe’nin talebi ile ilgili Şirketimiz tarafından 26.12.2008 tarih 2579-369110 sayılı enerji müsaadesi verilmiştir. Enerji Müsaadesinde, Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin 30.12.2005 tarih ve 26039 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan değişik 8. maddesi gereği, “Dağıtım lisans sahibi tüzel kişi herhangi bir müşterinin mülkiyetindeki branşman hattı ve müştemilatından ancak müşterinin bağlantı anlaşması hükümleri çerçevesinde ve müşterinin ortak kullanımında olan dağıtım tesislerini devralmak suretiyle yeni bağlantı taleplerini karşılayabilir” hükmü çerçevesinde işlemin gerçekleştirileceği belirtilmiştir. Enerji talep edilen yer, 13 ortaklı ve mülkiyeti şirketimize ait olmayan, üçüncü şahıslara ait bir enerji nakil hattıdır. Mevcut enerji nakil hatları devralınmadığından, yönetmeliğe göre ilgilinin müşterilik işlemi yapılamamaktadır. Ancak, mevcut hat ortaklarından muvafakatname alması halinde müşterilik işleminin yapılabileceği İşletme Müdürlüğümüzce ilgililere bildirilmiştir.”

AOÇ’de hayvanlar perişan halde

GEÇEN hafta çocuklarımla beraber Ankara Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) hayvanat bahçesine bir gezi yaptık. Niyetim çocuklara hayvanları tanıtıp biraz da stres atmaktı. Birinci amacıma kısmen ulaştım ama maalesef ikinci amacıma ulaşamadığım gibi daha da streslendim. Köpeklerin bulunduğu ortamdaki koku, kanaryaların bulunduğu odadaki havasız pis ortam, su aygırını pislikten göremediğim havuz, ayıların çöplüğe dönmüş kafesleri vs... Hangi birini saysam. Şunu çok net söyleyebilirim ki hayvanların hiçbirisi mutlu değildi ve bakımsızlık hat safhadaydı.
Ben bir hayvansever olarak bu duruma çok üzüldüm. Hayvanat bahçesinin içerisi ziyaretçi doluydu ve girişte hiç de azımsanamayak bir ücret alınıyordu. Yani bana göre bu aksaklıkta maddi problemden ziyade ilgisizlik vardı ve ben sizin aracılığınızla bu konuda yetkililerin ve kamoyunun dikkatini çekmek istedim.  ? Kubilay BÖLÜKBAŞI

X