Gündem Haberleri

GÜNDEM

  GBL nedir, ne demek?

  Hürriyet Haber
  25 Haziran 2017 - 11:16Son Güncelleme : 25 Haziran 2017 - 11:16

  GBL tehlikesi İstanbul’da yayılmaya başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, GBL (Gamma-Bütirolaktan) tehlikesine dikkat çekti. Peki, iki üç damla kullanıldığında bilinç kaybına neden olan GBL nedir?

  Cinsel uyarıcı olarak kullanılan ve laboratuvar incemelerinde çok tehlikeli bir uyuşturucu olduğu belirlenen Gamma Bütirolaktan (GBL) bağımlılığı Türkiye’de hızla yayılıyor. İçkiye, gazoz ve meyve suyunun içine damlatılarak kullanılan GBL’ni bir damlası kullanıcıyı uyuşturuyor, 2-3 damlası ise bilinç kaybı ve baygınlığa yol açıyor. Uzmanlar, kokusuz ve şeffaf bir renkte olan yeni nesil uyuşturucu GBL’nin bilinç kaybına neden olduğunu dile getiriyor.

  BİRÇOK ÜLKEDE YASAK

  GBL, ABD, İsveç, Polonya ve Avustralya’da uyuşturucu olarak görülemese de ‘hayati tehlike yaratan madde’ kategorisinde ve üretimi kontrol altında. Kanada, Hong Kong, İsrail, Hollanda, Rusya, İngiltere’de ise almak, satmak, bulundurmak yasak ve buna uymayanlar hapis cezaları alabiliyor. İşte bazı ülkelerdeki GBL ile ilgili yasal düzenleme:

  Etiketler: gbl , GBL nedir , gbl ne demek
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı