Dünya Haberleri

  Gazze'ye çimento sevkiyatı durduruldu

  A.A.
  17.08.2009 - 14:59 | Son Güncelleme:

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Gazze'ye çimento sevkıyatının durdurulması talimatını verdi.

  Karara, gönderilen çimentonun bir kısmına Hamas'ın el koyarak, Refah'taki tünellerin inşasında kullanmasının neden olduğu belirtiliyor.

  İsrail, temmuz sonunda Gazze'ye uzun süredir ilk kez çimento sevkıyatına izin vermişti. Özellikle ABD yönetiminin baskıları altında başlatılan sevkıyatla birlikte, bazı metal borular da partiler halinde Gazze'ye gönderilmişti.

  300 ton dolayındaki çimentonun, Gazze'de devam eden kanalizasyon sistemi projesinin yanı sıra aralık ve ocak aylarında yürütülen "Dökme Kurşun" operasyonu sırasında zarar gören bir değirmenin yeniden yapımı için kullanılacağı belirtilmişti.

  Çimentonun bir bölümünün ise Birinci Dünya Savaşı sırasında ölen İngiliz ve diğer yabancı ülke askerlerinin bulunduğu mezarlığın restorasyonunda kullanılacağı da kaydedilmişti.

  İsrail, devam eden Kassam saldırıları üzerine geçen kasım ayı başında çimento sevkıyatını durdurmuştu. Gazze'ye teslim edilen çimentonun bir kısmına Hamas'ın el koyduğu öne sürülüyor. İsrail askeri istihbaratından bir yetkili, Hamas'ın sığınaklarını ve karakollarını inşa etmek için çimento ihtiyacı içinde bulunduğunu belirterek, sivil amaçlar için tasarlansa bile, bunun Gazze'ye çimento sevkıyatının neden bu kadar karmaşık bir sorun olduğunu gösterdiğini ifade etti. İsrail askeri kaynakları da Hamas'ın çimentonun bir kısmına el koymasının, diğer transferleri de önlediğini belirtiyor.

  İsrail'in çimentoyu yasaklaması, operasyonda evleri yıkılan veya büyük ölçüde harabeye dönen Filistinlileri çamur ve toprak briketler kullanarak tamirata sevk ediyor.

  İsrail çimentoyu durdururken, bölgeye ramazan dolayısıyla 3 bin baş dana gönderilmesine onay verdi. Danaların partiler halinde gönderilmesine başlandı. Sevkıyat, eylül başına kadar tamamlanacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı