Dünya Haberleri

  Gazze'de Selefilerin lideri cezaevinden kaçtı

  Hürriyet Haber
  25.12.2009 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Gazze'de bir süre önce Hamas güvenlik güçleriyle çatışan Selefilerin liderinin tutulduğu cezaevinden kaçtığı açıklandı.

  Cundülensarullah olarak tanınan grubun bir üyesi tarafından yapılan açıklamada, Ebu El Mutasım El Makdisi adını kullanan grubun lideri Mahmud Talib'in Hamas'ın İçişleri Bakanlığının denetimi altındaki cezaevinden kaçtığı duyuruldu.

  Selefi grubu üyelerinden Ebu Hamza El Makdisi, Mahmud Talib'in nasıl ve ne zaman kaçtığına ilişkin başka ayrıntı vermedi.

  Ebu Hamza, üyelerinden hala 30 kadarının cezaevinde tutulduğunu belirtirken, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı tehditlerine atıfta bulunarak, Hamas hükümetinden tüm üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.

  Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta geçen Ağustos ayında Cundülensarullah grubundan bir liderin Gazze'de bir İslami emirlik kurulması yönündeki çağrısından sonra, grubun üyeleri ile Hamas'ın güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 22 kişi hayatını kaybetmişti.

  Grup üyelerinden bir çoğu tutuklanmış, Gazze'deki fiili Hamas yönetiminin İçişleri Bakanlığı tutuklananlardan çoğunu Kurban Bayramı öncesinde serbest bırakmıştı.

  Hamas yönetiminin Başbakanı İsmail Haniye'nin güvenlik güçlerine, diğer grup üyelerinin de serbest bırakılması talimatını verdiği söylenmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı