Dünya Haberleri

  Gazze’de gergin cuma

  Hürriyet Haber
  10.10.2015 - 00:41 | Son Güncelleme:

  İsrail’in Batı Şeria ve Kudüs’teki Filistinlilere yönelik saldırılarını protesto etmek isteyen Gazze’deki Filistinlilerin, cuma namazının ardından İsrail sınırında düzenlediği gösteriler sırasında çatışma çıktı.

  İsrail askerlerinin, taş atan Filistinli gençleri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, plastik ve gerçek mermi kullandığı olaylarda 15 yaşındaki bir çocuğun da olduğu altı Filistinli yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. Hamas Siyasi Birim Başkan Yardımcısı İsmail Heniye son gelişmeleri, “gerçek bir intifada” (başkaldırı) olarak nitelendirdi.

  İsrail askerlerinin vurduğu Filistinli çocuk öldüİsrail askerlerinin vurduğu Filistinli çocuk öldü
  İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın Beytüllahim kentinde karnından vurarak yaraladığı 13 yaşındaki Filistinli çocuğun kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi.

  İSRAİL 9 GÜNDE 14 FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRDÜ

  Ekim ayı başından bu yana Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi'nde İsrail askerleri ile Filistinliler arasında meydana gelen olaylarda 14 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

  Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail askerleri ile çatışmaların başladığı 1 Ekim'den bu yana 6'sı bugün Gazze'nin doğusunda ve Han Yunus'ta olmak üzere toplam 14 Filistinli öldü" bilgisi paylaşıldı. Ekim başından itibaren şu saate kadar yaklaşık bin kişinin gerçek veya plastik mermilerle yaralandığına işaret edilen açıklamada, yaralılardan pek çoğunun durumunun ağır olduğu yüzlerce kişinin ise atılan gaz yahut göz yaşartıcı gazlar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiği belirtildi.

  Bakanlık açıklamasında Batı Şeria, Gazze'nin doğusu ve Han Yunus'ta İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan olaylarda yerel saatle 20.30'a kadar 7 kişinin öldüğü, en az 200 kişinin gerçek veya plastik mermilerle, 7 kişinin de darbedilmek suretiyle yaralandığı kaydedildi.

  İsrail askerleri, Filistinli kadını sokak ortasında vurdu
  İsrail askerleri, Filistinli kadını sokak ortasında vurdu
  İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı
  İsrail Mescid-i Aksa'ya girişleri kısıtladı


  Açıklamada ayrıca bu sayının sadece devlet veya özel hastanelerde kaydı bulunan Filistinlileri içerdiği, atılan gazlardan etkilenen yüzlerce kişiye ve çok sayıda hafif yaralıya olay yerinde müdahale edildiği aktarıldı.

  Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya düzenledikleri baskınların ardından Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Kudüs bir süredir geniş çaplı gösterilere ve olaylara sahne oluyor.

  Etiketler:

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı