Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gazze'de El Fetih'ten karikatür protestosu

  GAZZE/WASHINGTON/PARİS (A.A)
  03 Şubat 2006 - 09:55Son Güncelleme : 03 Şubat 2006 - 09:55

  Danimarka'nın muhafazakar gazetesinde yayımlandıktan sonra İslam dünyasında fırtınalar estiren Hz Muhammed'in karikatürleri, Gazze'de El Fetih eylemcileri tarafından protesto edildi.

  Eylemciler, karikatürlerin Danimarka gazetesinin ardından birçok Avrupa gazetesinin yanı sıra Fransız France Soir'da da yayımlanmasını protesto etmek için dün akşam saatlerinde Gazze'deki Fransız Kültür Merkezi önünde gösteri düzenledi.

  El Fetih'e bağlı Ebu Riş grubu sözcüsü Ebu Harun, “Fransa'nın bu olaydaki tavrını bir kenara yazıyoruz ve çok pahalı bir bedel ödeteceğimiz konusunda uyarıyoruz” dedi.

  Olayı izleyen AFP muhabiri de, bir araçtan binaya 2 el bombası atıldığını, olayda yaralanan olmadığını aktardı.
  Silahlı Filistinli gruplar, dün Gazze'de yaptıkları yazılı açıklamada, Filistin topraklarındaki Norveç, Danimarka ve Fransa vatandaşlarının hedef alınacağı tehdidinde bulunmuş, El Fetih ve İslami Cihad da, bu üç ülkenin Filistin topraklarındaki büro ve konsolosluklarının kapatılmasını ve bu ülkelerin 48 saat içinde özür dilemesini istemişti.

  AMERİKAN TELEVİZYONLARI

  Bu arada bazı Amerikan televizyonları da dün akşam skandal yaratan karikatürleri yayımladı. ABC televizyonu, dün akşamki haber bülteninde karikatürlere ve yol açtığı skandala yer verirken, aralarında CNN televizyonunun da bulunduğu bazı kanallar, haberi verirken karikatürleri “karartarak” yayımlamayı tercih etti.

  NBC kanalı da, görüntü kullanmadan haberi duyurmayı tercih etti, ancak internetteki sitesinde karikatürleri yayımladı.
  Bir başka kanal CBS ise akşam haberlerinde konuya 2 dakika ayırdı, ancak görüntülere yer vermedi. Kanal, internetteki sitesinde de karikatürleri yayımlamadı. Fransız sol gazete Liberation ise, uzun tartışmaların ardından bugünkü sayısında 12 karikatürden 2'sine yer vereceğini duyurdu.

  Danimarka'nın muhafazakar gazetesi Jyllands-Posten'in 30 Eylül'de ”ifade özgürlüğü” çerçevesinde yayımladığı 12 serilik Hz Muhammed karikatürlerine Norveç gazetesi Magazinet de 10 Ocak'ta yer vermiş, karikatürlerin yayımlanması, İslam dünyasının tepkisini çekmiş ve birçok Müslüman ülke, örgüt ve kurum Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot çağrısında bulunmuştu.

  Bunun ardından karikatürleri yayımlayan gazeteler üzüntülerini bildirmiş, Danimarka Başbakanı da şahsı adına özür dilemişti. Ancak karikatürlerin başka Avrupa gazetelerinde yayımlanması, Arap ve İslam ülkelerindeki tepkinin giderek artmasına yol açmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı