Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gazze'de çatışmalar sürüyor

  A.A.
  20 Ekim 2007 - 16:15Son Güncelleme : 20 Ekim 2007 - 16:16

  Gazze'de, Hamas'ın güvenlik güçleriyle El Fetih yanlısı Hillis adlı aile arasında bu sabah yeniden patlak veren çatışmalarda, 13 yaşında bir çocuk daha hayatını kaybetti. Böylece, ölenlerin sayısı 2'ye ulaştı.

  Gazze şehrininin doğusundaki Secaiye mahallesinde yaşayan Hillis ailesinin bulunduğu bölgenin Hamas'lı özel kuvvetler (Tenfidiye) ve Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın yüzlerce militanı tarafından sarıldığı ve militanların, ağır silahlar, rpg ve havan mermileriyle saldırdığı belirtiliyor.
  Görgü tanıkları, çatışma sırasında 13 yaşındaki Filistinli Muhammed El Susi'nin başından aldığı kurşunla öldüğünü, El Susi'nin kardeşinin de çatışmalarda yaralandığını bildirdi.

  Çatışmalara Hillis ailesinin yanı sıra bazı diğer büyük ailelerin de karışması nedeniyle genişlemesinden endişe ediliyor.
  Çatışma bölgesinde yaralananlardan bazılarının, Hamaslı güvenlik güçlerinin ambulansların bölgeye girişine izin vermemesi nedeniyle hastanelere taşınamadığı da görgü tanıklarınca ifade edildi.

  Gazze'deki fiili Hamas hükümetinin İçişleri Bakanlığı sözcüsü İyad El Gusseyn, arabulucular aracılığıyla varılan anlaşmaya uymayan Hillis ailesinin çatışmaların sorumlusu olduğunu savundu. Gusseyn, aileyle saldırganların ve silahların kendilerine teslim edilmesi doğrultusunda anlaşmaya varıldığını, ancak buna uymayan aile üyelerinin, sabah saatlerinde bir grup Kassam militanını hedef aldığını ve çatışmaların yeniden başladığını öne sürdü.
  Sabahki çatışmalarda yaralananların üçünün Hamas üyesi olduğu kaydedilirken, Gusseyn, yaralananların güvenlik görevlileri değil, Kassam militanları olduğunu belirtti.

  İçişleri Bakanlığı yetkilisi, ailenin, aranan kişileri ve silahları kendilerine teslim etmesi yolundaki taleplerini yineledi.
  Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin askeri kanadı Halk Direniş Komiteleri, Hamas ve El Fetihli aile arasındaki çatışmaları durdurmak amacıyla girişimlerde bulunuyor.

  Halk Direniş Komiteleri, çarşamba günü patlak veren çatışmalardan sonra taraflar arasında 2 günlük bir ateşkes sağlamış ve Hamas, aileye arananları ve silahlarını teslim etmesi için saat 05.00'e kadar süre tanımıştı.
  Ancak, aile bu talebe uymayı reddetti. Secaiye mahallesinde, çatışmaların yeniden patlak vereceği endişesiyle okulların bugün kapalı kaldığı, ailelerin çocuklarını okula göndermediği de öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı