Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gazze yardım filosu için geri sayım başladı

  Hürriyet Haber
  20 Mayıs 2011 - 12:11Son Güncelleme : 20 Mayıs 2011 - 13:10

  İSTANBUL - Geçtiğimiz yıl düzenlenen İsrail operasyonunda 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisi, Avrupa'dan demir alacak gemilerden bir hafta sonra, Haziran ayının son haftasında bir kez daha Gazze'ye doğru yola çıkacak.

  İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Avukat Bülent Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında, Gazze Şeridi'ne uygulanan İsrail ambargosunu delmeyi amaçlayan ikinci Gazze filosunda, Mavi Marmara dâhil 15 geminin bulunacağını söyledi.

  Sevin TURANhurriyet.com.tr

  Filonun 22 kuruluş tarafından organize edildiğini, 20 bin kuruluş tarafından da desteklendiğini belirten Yıldırım, gemilerde 100'den fazla ülkeden 1500 aktivistin bulunmasının planlandığını ifade etti. Yıldırım, gemideki aktivistlerin tamamen sivil olacağının altını çizerek, "Gemide bir çakı bile bulunmayacak" dedi.

  Kendilerine Yahudi gönüllülerden hatta İsrailli milletvekillerinden çok fazla başvuru geldiğinin altını çizerek, bu başvuruların tamamına olumlu yanıt verseler, gemilerde başka kimseye yer kalmayacağını söyledi.

  "BU KEZ GAZZE İÇİN DEĞİL..."

  Yıldırım, "Bu kez sadece Gazze için değil uluslararası hukuku yeniden tesis etmek için gidiyoruz, insanlık için gidiyoruz" dedi.

  İsrail'e bu kez geçen seferkinden daha akıllı olmasını ve filonun yolunu açmasını tavsiye eden Yıldırım, "İzan sahibiyseniz ilerlememize izin verirsiniz. Bizi durdurmak için yapacağınız her şey size zarar verecektir. Bu filoyu en az zararla atlatmaya bakın, hiç dokunmayın. Bir kez daha müdahale ederseniz, yine günlerce haber olursunuz" uyarısında bulundu.

  ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU’NA TEŞEKKÜR

  Taksim'de 30 Mayıs günü saat 21.00'da geçen yılki Mavi Marmara baskınının yıldönümünde yapacakları mitinge 100 bin kişinin katılması beklediklerini söyleyen Yıldırım, Türkiye'den yola çıkan gemilerin diğer ülkelerdeki gemilerle hangi noktada ve ne zaman bir araya geleceğini ve daha sonraki sürecin nasıl ilerleyeceğini de bu mitingde duyuracaklarını ifade etti.

  Yıldırım, filonun durdurulmasını isteyen ABD'ye "Bu bir sivil toplum girişimidir. Biz karışamayız" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na da teşekkür ederek, "Bu yanıt Türkiye'de özgürlüklerin ABD'den ileri olduğunu göstermiş oldu" dedi.

  Gazze'ye geçen sene yardım götüren filodaki Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin düzenlediği baskında dokuz Türk hayatını kaybetmişti.
   
  Operasyon nedeniyle uluslararası tepkilerin hedefindeki İsrail ise yeni filoyu durdurmak üzere diplomatik kampanya başlattı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı