Gazze Şeridi'ne Türk damgası

Hürriyet Haber
27 Ekim 2005 - 13:46Son Güncelleme : 27 Ekim 2005 - 13:46

İsrail ve Filistin'in yaklaşık 30 yıldır ortak çalışma alanı olan, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki “Erez Sanayi Bölgesi”, Türkiye'nin öncülüğünde, ”barış için sanayi” projesi olarak önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB'un arabuluculuğuyla, Türkiye-İsrail ve Filistin arasındaki Ankara Forumu'nun çalışmalarıyla yeniden şekillendirilen Erez Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmaların son noktaya geldiğini söyledi.

Sorularını yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, bugüne kadar su projelerinin “barış”la adlandırıldığını hatırlatarak, artık, bunun sanayi ile özdeşleşeceğini belirtti ve bu bağlamda, “Erez, barış için sanayi” projesi olacak. Tüm hedef bu” dedi.
Hisarcıklıoğlu, 10 Kasım'da bölgede olacağını, İsrail İhracat ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü'nce düzenlenen “Başbakanlık Konferansı”na katılarak, Ankara Forumu ve Erez sanayi bölgesi çalışmaları ile ilgili bilgi vereceğini kaydetti.

TOBB Başkanı, Erez projesi ile ilgili olarak tüm hazırlıkların tamamlandığını belirterek, sanayi bölgesinin kurulması ve işletimi amacıyla Türkiye'de bir şirket kurulacağını bildirdi. Şirkette, Filistinli ve Türk ortakların yanı sıra Türkiye'den bir organize sanayi bölgesi de yer alacak.

GÜL'ÜN DE BÖLGEYE GELMESİ BEKLENİYOR

İsrail ve Filistin ile Erez sanayi bölgesi için birer anlaşma yapılması öngörülüyor. Bu anlaşmaların ileriki günlerde imza noktasına gelmesi halinde, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de 10 Kasım'da bölgeye gelmesi bekleniyor.

GAZZE LİMANI

Sanayi bölgesine açılacak olan Gazze Limanı'nın yapımı ve işletimine de yine Türkiye talip. Bu konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğü de kaydedildi. Yaklaşık 4500 Gazzeli işçinin çalıştığı, aileleriyle birlikte 30 binden fazla kişinin geçim kaynağı olan Erez Sanayi Bölgesi; Gazze Şeridi'nde, Erez Geçiş Noktası'nın yakınında kurulmuş bir sanayi sitesi.

1972 yılında kurulan Erez Sanayi Bölgesi'nde, kapatılmadan önce, 200'den fazla fabrika ve işyeri bulunuyordu. Bölgedeki işyerlerinin yaklaşık yarısı, Arap işverenlere aitti. Erez Sanayi Bölgesi, İsrail'in Gazze'den çekilme planı çerçevesinde kapatılmıştı.

Gazze Limanı da son bir kaç yıldır kapalı durumda bulunuyor. Liman, İsrail Ordusu'nun, Filistin'e 50 bin tondan fazla silah ve mühimmat taşıyan bir balıkçı gemisini ele geçirmesinin hemen ardından, 12 Ocak 2002'de, İsrail Donanması'nca dokları tahrip edilerek, atıl duruma getirilmişti.
(KUDÜS/A.A)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı