Dünya Haberleri

  Gazze için 72 saatlik ateşkes sağlandı

  hurriyet.com.tr
  10.08.2014 - 17:15 | Son Güncelleme:

  Filistinli bir yetkili, Gazze konusunda 72 saatlik bir ateşkes sağlandığını söyledi.

  Mısır arabuluculuğunda Kahire'de yürütülen görüşmelere yakın bir Filistinli yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada, "İsrailli ve Filistinli taraflar, kalıcı bir ateşkes sağlanması için yapılacak müzakerelere geçilmesini olanak tanıyacak 72 saatlik yeni ateşkes ilan edilmesi konusunda anlaştı" dedi.

  Yetkili, ateşkesin bu gece yarısı başlayacağını belirtti.

  HAMAS YALANLAMIŞTI
  Hamas adına son açıklama Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk'tan gelmişti. Merzuk, İsrail ile Filistinli direnişçi gruplar arasında 72 saatlik geçici ateşkese varıldığı yönündeki haberleri yalanlamıştı.

  Ebu Merzuk, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistinli direnişçi gruplar arasında 72 saatlik geçici ateşkese varıldığı yönünde medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

  Ebu Merzuk, Mısır'ın başkenti Kahire'de ateşkes görüşmelerini yürüten heyette yer alıyordu.

  İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz'da da karadan saldırıya geçmişti. Yaklaşık bir ay süren saldırılardan sonra, 5 Ağustos Salı günü 08.00'de, İsrail ordusu kara birliklerini Gazze'den çektiğini açıklamış, 72 saatlik ateşkes 8 Ağustos Cuma günü saat 08.00'de sona ermişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı