Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gazze ekonomisi çökme tehdidi altında

  A.A
  17 Temmuz 2007 - 14:44Son Güncelleme : 17 Temmuz 2007 - 14:44

  Hamas'ın geçen yıl kazandığı seçimlerin ardından, uygulanan uluslararası ambargolarla zor duruma düşen Gazze ekonomisi, bölgenin tümüyle Hamas hakimiyetine girmesinden sonra tümüyle çökme tehdidi altında.

  Hem uluslararası örgütlerin, hem Dünya Bankası'nın bu konudaki uyarıları, Gazze Şeridi'nde yaşayan 1,5 milyon dolayındaki Filistinli için tehlike çanlarına işaret ederken, Filistin Sanayicileri Federasyonu Besim Huri, bölgede kapanan iş yerlerinin sayısının hızla arttığını ve işsizlere yenilerinin katıldığını belirtti.

  Huri, Gazze Şeridi etrafındaki geçişlerin Gazze tarafında güvenliğinin sağlanması için, Filistin özel sektörü olarak hem dış ülkelere ve özellikle nüfusu Müslüman bir ülke olarak Türkiye'ye çağrıda bulunduklarını belirtti ve Türkiye'nin, hem İsrail'e, hem Filistin'e yakın bir ortak olarak, geçişlerin güvenliğini sağlayabileceğini, bunun her iki tarafça da “kabul edilebileceğini” dile getirdi.

  Uluslararası yardım örgütü Oxfam, İsrailli insan hakları örgütleri ve Filistinli sanayiciler, Gazze Şeridi'nde ekonominin toptan çökmemesi için geçiş noktalarının açılmasını istiyor. Dünya Bankası da geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir raporla aynı talebi dile getirmişti.

  Karni geçişi, Hamas ve El Fetih çatışmalarının şiddetlendiği günlerde, 12 Haziran'da kapatılmıştı.

  İnsani yardım ve yiyeceklerin Gazze'ye ulaştırılmasına rağmen, Gazze'den yönelik ihracata izin verilmiyor.

  İsrailli insan hakları kuruluşlarından Gişa'nın Başkanı Sari Başi, İsrail'in geçişleri kapatarak, uluslararası yasaları ihlal ettiğini söyledi.

  Filistin Sanayicileri Federasyonu Başkanı Besim Huri ise yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'yi, kara, hava ve denizden kontrol ettiğini
  belirterek, Mısır'la olan geçişe de kontrol uyguladığını kaydetti,

  Gazzeliler'in mal göndermek ve almak için tek yollarının İsrail ile geçişler olduğunu vurgulayan Huri, “Tüm ihracat halen yasaklanmış durumda, Gazze'ye sadece gereken mallar giriyor. Gazze sanayi ölüyor” diyen Huri, ham maddelerin bulunmaması nedeniyle, Gazze'deki sanayinin yüzde 80'inin kapanmaya zorlandığını ifade etti.

  Huri, Hamas'ın seçimi kazanmasıyla birlikte başlayan ve bu Haziran sonuna kadar gelen süreçte, 200-250 kadar sanayi kuruluşunun kapandığını, sadece geçen ay içinde 1200 iş yerinin de kapılarına kilit vurduğunu belirtti.

  Bunun sonucu olarak, buralarda çalışan 65.800 işçinin işsiz kaldığını belirten Besim Huri, halen Gazze'de işsizlik oranının yüzde 35'ler düzeyinde olmasına rağmen, durumun böyle devam etmesi halinde, bu oranın kısa zaman içinde yüzde 70'lere tırmanabileceği uyarısında bulundu.

  Gazze'de özel sektörün kayıplarının 21 milyon dolar dolayında olduğu tahmin ediliyor.

  İsrail'den yönelen ihracatın kısıtlanması nedeniyle de İsrailli yetiştiriciler, milyonlarca dolarlık zarara girdiklerini açıklamışlardı.
  Bu rakama, BM Filistinlilere yardım Ajansı (UNRWA) tarafından yapımı sürdürülen 160 milyon dolarlık inşaat projeleri dahil bulunmuyor. UNRWA kısa bir süre önce malzeme yetersizliği nedeniyle, projelerini gerçekleştiremez duruma geldiklerini ve durdurduklarını açıklamıştı.
  İsrailli insan hakları kuruluşlarından Gişa'nın Başkanı Sari Başi, İsrail'in geçişleri kapatarak, uluslararası yasaları ihlal ettiğini söyledi. Başi, İsrail'in Gazze ekonomisini öldürerek, ekonomik ve siyasi anlamda İsrail'in kendisi için de ciddi tehditler yarattığını ifade etti. Başi, Hamas zayıflatılmak istenirken, 1,5 milyon, kadın-erkek ve çocuğun cezalandırılmasının yasadışı olduğunu ve ters tepki verdiğini, bu tür sınırlamaların insanları aşırı uçlara iteceğini de kaydetti.

  Gazze Şeridi'ndeki nüfusun 1 milyona yakını, UNRWA'nın öncülüğünde uluslararası yardım kuruluşlarının gönderdiği yardımlara büyük ölçüde bağlı durumda...

  “SINIRLARIN GÜVENLİĞİNİ TÜRKİYE SAĞLASIN”

  Öte yandan, Filistin Sanayicileri Federasyonu Besim Huri açıklamasında, daha önce Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez'de, Türkiye-İsrail ve Filistinliler tarafından ortaklaşa yeniden yapımı öngörülen Erez Sanayi bölgesi projesini de hatırlatarak, bu projede de önerildiği gibi, sınır geçişlerinin Gazze tarafında güvenliğinin yabancı ülkeler, özellikle Türkiye tarafından sağlanması çağrısında bulundu.

  Huri, Türkiye'nin İsrail'in müttefiki bir ülke, aynı zamanda Filistinle yakın bir ülke olduğunu kaydetti, bu önerisinin iki taraf tarafından da kabul göreceğini düşündüklerini belirtti.

  SINIR GEÇİŞLERİ SADECE GİRİŞLERE AÇIK

  Öte yandan, Gazze Şeridi'ni çevreleyen 6 sınır geçişi noktasında, sadece insani yardımlar, tıbbi ve sağlık malzemeleri ile Hamas'ın yasaklamasına rağmen, İsral ürünü sebze ve meyvaların girişi yapılabiliyor.

  İsrail'in bölgenin kuzeyinde yer alan Erez'deki Bölge Koordinasyon Ofisi Başkanı Albay Nir Press, Gazze'den ihracata izin vermediklerini dile getirdi. Kamyonların, geçiş noktalarına sürekli atılan kassam roketlerine ve havan mermilerine karşı girişlerini sürdürdüğünü belirtti.
  Press, Hamas'ın İsrail'i tanımadığının altını çizerken, kendilerinin de Hamas'la hiçbir bağlantılarının olmadığını vurguladı. Buna rağmen, Gazze'ye girişi yapılan mallar için, üretici ve firmaların birbirleriyle bağlantı kurduklarını, mal ve ürünlerin bu şekilde transferinin gerçekleştiğini belirten Press, Gazzeli iş adamlarının da talepleri halinde, İsrail'e geçişlerine izin verildiğini, ancak bunların sayısının sınırlı olduğunu aktardı.

  Nir Press, Filistin halkının ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını belirtirken, insani yardım örgütlerinin iddia ettiği gibi, Gazze Şeridi'nde insani bir krizin söz konusu olmadığını savundu.

  Gazze Şeridi'ne akaryakıt ürünleri sınıra hemen bir kaç yüz metre yakınlıktaki Nahal Oz terminalinden giriyor. Tankerler, ürünleri borularla, İsrail tarafından aktarıyor; karşı taraftan da Filistinli tankerlere dolum yapılıyor.

  Kerem Şalom ve Sufa geçiş noktaları da İsrail ve diğer ülkelerin mal ve ürünlerinin karşı tarafa aktarılmasında kullanılıyor. Kerem Şalom, genellikle çabuk bozulabilen meyve, sebze ilaç veya dondurulmuş ürünlerin hemen naklinde kullanılıyor.

  Kerem Şalom'da İsrailli kamyonların bıraktıkları mallar, belirlenen Filistin plakalı kamyonlara yükleniyor.

  Şufa geçiş noktası da benzer amaçlar için kullanılıyor. İsrailli kamyonlar, yabancı ülkelerle finanse edilen su projelerinin gerektirdiği borular dahil, yine sebze ve diğer ihtiyaç ürünlerini Sufa geçiş noktasındaki geniş alana bırakıyor; İsrailli kamyonların çekilmesinden sonra Filistin plakalı kamyonlar alana girerek, malları yüklüyor.

  Kapalı tutulan Karni geçiş noktasında da ise kamyon kulvarları boş bir görüntü veriyor. Ancak, Karni'de, tahılların karşı tarafa aktarılması için bir asansör sistemi inşa edilmiş durumda. Karni'de açılan depolara kamyonlarla boşaltılan buğday, arpa gibi tahıllar, yürüyen şerit sistemi aracılığıyla sınırın karşı tarafına aktarılıyor.

  İsrail'in Gazze ile İrtibat Ofisi, sadece geçen hafta içinde 14 bin tondan fazla ihtiyaç malzemesi mal ve ürünün Gazze tarafına aktarıldığı da bildirildi.

  Geçiş noktalarında mal ve ürünlerin aktarımı, sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştiriliyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı