Gündem Haberleri

  Gazprom: Ukrayna'nın borçlarını ödemeyi taahhüt etti

  A.A.
  03.10.2007 - 15:57 | Son Güncelleme:

  Rus gaz devi Gazprom, Ukrayna'nın borçlarını ödemeyi taahhüt ettiğini bildirdi.

  Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve aynı zamanda Gazprom Yönetici olan Dimitri Medvedev, yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın doğal gaz arzında sıkıntı yaşamamak ve Avrupa'ya istikrarlı doğal gaz akışı sağlayabilmek için Rusya'ya olan borçlarını ödemeyi taahhüt ettiğini söyledi.

  Medvedev, ileride bu tip problemlerden kaçınmak için anlaşmaya vardıklarını ifade etti.
  AB Komisyonu Sözcüsü Ferran Tarradellas Espuny de Gazprom ve Kiev'den anlaşmazlığı bir an önce çözmelerini istediklerini söyledi.

  Espuny, Avrupa Komisyonu'nun, önümüzdeki günlerde AB gaz uzmanları, Rusya ve Ukraynalı yetkililerin katılacağı acil bir toplantı düzenleyeceğini ve toplantıda olası bir anlaşmazlık durumunda birliğin bu durumdan nasıl etkileneceğinin konuşulacağını ifade etti.

  Gazprom'dan dün yapılan açıklamada, Ukrayna'nın Rus gaz devine 1,3 milyar doları aşan borçlarını Ekim ayı içinde ödememesi durumunda bu ülkeye doğal gaz akışının azaltılabileceği vurgulanmıştı.
  Açıklama, Avrupa doğal gazının yaklaşık dörtte birini sağlayan Gazprom ile Ukrayna arasında 2006 yılında fiyat anlaşmazlığı nedeniyle yaşanan kriz ve sonrasında Avrupa'ya doğal gaz arzında yaşanan sorunları gündeme getirmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı