Gazprom: Türk Akımı projesi ertelendi

Hürriyet Haber
15.09.2015 - 11:36 | Son Güncelleme:

GAZPROM Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev, dün yaptığı açıklamada “Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin başlangıç tarihi ertelenecek” dedi. Ukrayna ile yaşadığı sorunun ardından bu ülkeyi by-pass ederek, doğalgazını Karadeniz’in altından geçirerek Türkiye topraklarından çıkaracak Rus projesi “Türk Akımı”nın ilk hattının 2016 yılı sonunda devreye girmesi planlanıyordu

ERTELEME KARARI

Reuters’da yer alan habere göre Gazprom CEO’su Alexander Medvedev, Türk Akımı projesinin başlangıç tarihinin ertelendiğini açıkladı. Türk Akımı’nın ilk hattının 2016 yılı sonunda devreye girmesi planlanmıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin de geçtiğimiz hafta projeyle ilgili olarak, “Rusya ile görüşmeler şu haliyle çıkmaza girdi. Ruslar, BOTAŞ ve Gazprom arasındaki fiyat indirim müzakerelerini Türk Akımı’nın bir ön şartı olarak ortaya koydular. Bizse bunu bir başlangıç noktası olarak düşünmüştük. Haziran ayındaki seçimlerden sonra da Türkiye’de hükümet kurulması konusunda bir ilerleme kaydedilemeyince bu noktada şu haliyle görüşmeler donduruldu. Taraflar masadan kalktı demiyorum, görüşmeler donduruldu” şeklinde konuşmuştu.

Gazprom: Türk Akımı projesi ertelendi TÜRK AKIMI DONDURULDU

Türk Akımı Projesi kapsamında her biri 15.75 milyar metreküp (bcm) doğalgaz taşıyacak dört boru hattı inşa edilecek. Gazprom’un Türkiye’ye verdiği doğalgaz fiyatlarında 1 Ocak 2015’ten geçerli olacak yüzde 10.25’lik indirime dair anlaşmayı imzalamamasının, tarafların yürüttüğü Türk Akımı müzakerelerindeki temel sorunlardan biri olduğu kaydediliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun da projenin akıbetinin 1 Kasım’dan sonra oluşacak yeni hükümet tarafından belirleneceğini açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Aralık 2014’de Türkiye’ye yaptığı ziyarette Güney Akım projesi yerine Türk Akımı’nın inşa edileceğini açıklamıştı.

Gazprom: Türk Akımı projesi ertelendi

Türk Akımı projesinin Rus doğalgazını Karadeniz altından Türkiye ve Avrupa'ya ulaştırması planlanıyordu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı