Gazlı içecek 5 milyar lira çekiyor, Pepsi bakkala asılıyor

Hürriyet Haber
13 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mayıs 2010 - 23:13

Pepsi Bottling Group Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Deniz Aktürk Erdem, bu yıl gazlı içecekler pazarının ilk 3 ayda geçen yıla göre yüzde 4.5 büyüdüğünü belirterek, “Nielsen verilerine göre şirketimiz ilk üç ayda gazlı içeceklerde yüzde 21.1, kola segmentinde de yüzde 30 büyüdü” dedi.

Türkiye’de toplam gazlı içecek pazar hacminin yaklaşık 5 milyar lira olduğunu belirten PepsiCo Beverages Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Deniz Aktürk Erdem, gazsız içeceklerle birlikte yaklaşık 9 milyar TL’lik bir pazar bulunduğunu anlattı

Kola pazarı stabilize oldu

Pazardaki ürünlerin yaklaşık yüzde 60’ının geleneksel kanallardan satıldığını söyleyen Erdem, “Biz tüm kanallarda, krizin etkisinin silinmesi için farklı uygulama ve kampanyalar yapıyoruz” diye konuştu. Erdem şöyle devam etti: “Pazarda çok ciddi değişikler var. Son 2.5 yıldır kola pazarı daralıyordu ve kola pazarı ilk defa stabilize oldu. Nielsen verilerine göre, kola segmentinde yüzde 30 gibi bir rakamla büyüyen tek marka biziz.”

Bu süreçte tüketiciyle iyi bir iletişim sağlamaya çalıştıklarını belirten Erdem şunları söyledi: “Krizde özellikle küçük esnaf dediğimiz geleneksel taraf çok etkilenir. Düzenlediğimiz promosyon ve kampanyalarla büyük hipermarketlerle rekabetten zarar gören küçük esnafın elini güçlendirmeye çalıştık.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı