Gaziye ödenen tazminat faiziyle geri istendi

Eraydın AYTEKİN/ Yüksel MENEKŞE/SİVAS, (DHA)
15.10.2003 - 01:51 | Son Güncelleme:

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde kullandığı zırhlı aracın mayına çarpması sonucu iki bacağını kaybeden Kazım Daşbaş'a ödenen 57 milyar 240 milyon liralık tazminat, İçişleri Bakanlığı tarafından faiziyle birlikte geri istendi.

Jandarma Uzman Çavuş Kazım Daşbaş, Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'nda BTR Timi şoför olarak görev yaparken 1998 yılı mayıs ayında uzaktan kumandalı mayının patlatılması sonucu, iki bacağını dizkapaklarından itibaren kaybetti. Daşbaş'a olayın ardından Jandarma Genel Komutanlığı'nca 19 milyar lira nakti tazminat ödendi ve bakım masrafları da dikkate alınarak maaşına zam yapılarak malulen emekli edildi. Daşbaş daha sonra İçişleri Bakanlığı'na başvurarak maddi ve manevi tazminat davası açtı. Dava sonunda Daşbaş'a 30 milyar maddi, 2.5 milyar lira manevi tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. İçişleri Bakanlığı bu tazminatı faiziyle birlikte 54 milyar 240 milyon lira olarak Daşbaş'a ödemesine karşın itirazda bulundu.

Karar düzeltme başvurusunu sonuçlandıran Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kararıyla ödemenin haksız yapıldığına karar verildi. Bakanlık bunun üzerine ödediği tazminatı yasal faiziyle geri istedi ve Daşbaş'ın ve ailesinin yaşadığı Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki iki katlı ev ile Daşbaş'a ait Mercedes marka özürlü otomobiline ihtiyati tedbir kararı konuldu.

İçişleri Bakanlığı paranın geri ödenmesi amacıyla Sivas 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı davaya dün başlanırken Daşbaş gözyaşlarını tutamadı. Kazım Daşbaş’ın, avukatı Mehmet Sevim, annesi Yeter Daşbaş ve kardeşi Ahmet Daşbaş'la birlikte geldiği duruşma, Daşbaş'a ödenen paranın dekontlarının bulunması için ertelendi. Duruşmada ayrıca ihtiyati tedbir kararının kaldırılması talebi reddedildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı