İSTANBUL HABERLERİ

Gaziosmanpaşa İle Tutin ’Kardeş Şehir’ Oldu

IHA
01.09.2015 - 09:04Son Güncelleme :

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ, BALKANLAR’DAKİ OSMANLI MİRASI SANCAK’IN ÖNEMLİ KENTLERİNDEN TUTİN BELEDİYESİ İLE KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ İMZALADI. KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜNE, GAZİOSMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI HASAN TAHSİN USTA İLE TUTİN BELEDİYE BAŞKANI ŞEMSUDİN KUÇEVİÇ İMZA ATTI.

IHA

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Balkanlar’daki Osmanlı mirası Sancak’ın önemli kentlerinden Tutin Belediyesi ile Kardeş Şehir protokolü imzaladı. Kardeş Şehir protokolüne, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile Tutin Belediye Başkanı Şemsudin Kuçeviç imza attı.
Gaziosmanpaşa Belediyesi, Balkanlar’da Osmanlı’nın izlerini taşıyan Sancak bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Tutin ile Kardeş Şehir protokolü imzalayarak önemli bir işbirliği sürecinin önünü açtı. Kardeş Şehir protokolünün imza törenine katılmak amacıyla Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın öncülüğünde bir heyet Tutin’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Heyette Belediye Başkan Yardımcısı Fazlı Korkut, Meclis Üyesi Abdullah Yılmaz ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serdar Kızıldağ yer aldı. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet önce Bosna Hersek’in Priştine kentine hava yoluyla geçerek oradan kara yoluyla Tutin’e gitti. Heyet, Tutin’de Kardeş Şehir protokolünün imza törenine katıldı.
Başkan Usta ile Tutin Belediye Başkanı Şemsudin Kuçeviç’in imzaladığı Kardeş Şehir protokolü imza töreni kentte heyecanla karşılandı. Protokolün imza törenine Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile Sancak Dostları Platformu Genel Başkanı Salih Akgül de katıldı.
Gaziosmanpaşa Belediyesi ile Tutin Belediyesi arasında imzalanan Kardeş Şehir protokolü iki belediye arasında diyalogların geliştirilmesi, dayanışma ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi çalışmalarını kapsıyor. Protokol imza töreninin ardından Başkan Usta ve beraberindeki heyet, İpek Yolu’nun da geçtiği kentin daha sonra tarihi ve turistik yerlerini gezerek bilgi aldı. Heyet daha sonra Gaziosmanpaşa Belediyesi ve Bayrampaşa Belediyesince ortaklaşa organize edilen Tutinli 61 çocuğun sünnet edildiği sünnet şölenine katıldı.
BALKANLARIN GÜZEL KENTİ TUTİN
Balkanlar’daki Osmanlı mirası Sancak bölgesinin en güzel kentlerinden biri olan Tutin bin metre üzerinde bir ortalama yükselti ile bölgenin en yüksek kentlerinden biri konumunda. Tutin, bölgenin yaylası gibi. Sırbistan sınırları içindeki Tutin’in sağ tarafında Karadağ sol tarafında Kosova cumhuriyetleri yer alıyor.
Yaklaşık 40 bin kişinin yaşadığı Tutin’de halkın yüzde 99’u Müslüman Boşnaklardan oluşuyor. Tutin, yemyeşil ve temiz bir görünüme sahip. Tutin’de halkın geçim kaynaklarını hayvancılık, süt ürünleri, tarım ve ahşap mobilya sanayi oluşturuyor.
Tutin Belediye Başkanlığı görevini Şemsudin Kuçeviç yapıyor. Tutin Belediye Başkanı Kuçeviç ve kentin önemli siyasi figürleri Sırbistan’ın baskı ve sindirme politikalarıyla mücadelelerini sürdürüyor. Geçmişte hapis yatan Başkan Kuçeviç, Balkanlar’daki Müslüman nüfusun geleceği konusunda önemli bir mücadele ortaya koyuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Gaziosmanpaşa İle Tutin ’Kardeş Şehir’ Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 09 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziosmanpaşa İle Tutin ’Kardeş Şehir’ Oldu haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:49
 • Yatsı
  20:09
Sayfa Başı