Gazınız 260 dolar değil, güvenli ortaksınız

Hürriyet Haber
04.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom’un Başkanı Alexey Miller, Türkiye’yi sadece bir müşteri olarak görmediklerini belirterek "Enerji alanında en güvenli ortaklarımızdan biri olarak görüyoruz" dedi.

Miller ve beraberindeki şirket yöneticileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Bakan Hilmi Güler ve Botaş yöneticileriyle bir toplantıya katıldı. Miller, görüşmeler sonucunda yapılan basın toplantısında Mavi akımın devreye girmesinden dolayı Gazprom’un Türkiye’ye doğalgaz arzını en yüksek noktaya getirdiğini anlattı. Miller, "Ancak gelen gazın bir bölümü Ukrayna’da kaldı. ocak ayında Ukrayna sözleşmelere aykırı olarak 550 milyon metreküp gaza el koydu" diye konuştu.

EN GÜVENLİ ORTAK: "Enerji alanında Türkiye’yi en güvenli ortaklarımızdan biri olarak görüyoruz" diyen Miller, Türkiye’yi sadece bir müşteri olarak değil, gazın transit geçişi için de sağlam bir ortak olarak gördüklerini dile getirdi. Miller, "Türkiye’den, sağlıklı ve güvenirliliği açısından transit ülke olarak en ufak bir kuşkumuz yok" diye konuştu. Miller, şöyle konuştu: "Gazprom Türkiye için her zaman sağlam bir ortak olmuştur. Sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülükleri her zaman tam olarak yerine getirmeye çalıştık, bundan sonra da elimizden geleni yapacağız. Türk ortaklar emin olabilirler ki, Gazprom, yükümlülüklerini her zaman yerine getirecek."

ORTAK YATIRIMLAR: Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise, tarafı olarak Off-Set hakkı, gizlilik, ortak yatırımlar yapılması gibi taleplerinin de bulunduğu çok sayıdaki konuyu toplantıda görüştüklerini ve bunların tamamının bir paket halinde ele alınması konusunda mutabakat sağladıklarını söyledi.

Fiyat açıklamayız: Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alexander Medyedev ise son dönemde doğalgaz konusunun en az futbol kadar konuşulduğuna işaret ederek, "Fakat bir fark var. Futbol yazarları en azından futbol kurallarını biliyor. Doğalgaz işinin de kuralları var" dedi. Doğalgaz işinde tarafların, sözleşme şartları gereği miktar ve fiyat bakımından hiçbir zaman kamuoyuna bilgi vermediklerini ifade eden Medyedev, Gazprom olarak ihraç ettikleri gazın miktar ve fiyatını hiçbir zaman açıklamadıklarını, bundan sonra da açıklamayacağını söyledi. Medyedev, medyada yer aldığı gibi Botaş’ın Rusya’dan 260 dolara doğalgaz almadığının altını çizdi. ANKARA

Gazprom: ’Mavi Akım’ı Avrupa’ya da kullandırın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, toplantıda Gazprom’un, Mavi Akım doğalgaz boru hattının kullanılmayan kapasitesinin bir kısmını Yunanistan ve İtalya’ya kullandırma önerisi getirdiğini açıkladı. Görüşmeler sonucunda yapılan basın toplantısında konuşan Bakan Güler, Gazprom’un önerileri arasında Samsun-Ceyhan güzergahından İsrail ve Lübnan’a doğalgaz götürülmesi projesi, şehirlerde doğalgaz dağıtımı ile kontrat devirlerine şirketin ilgisi, Tuz Gölü altında doğalgaz depolama tesisi yapma isteğinin görüşüldüğünü anlattı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı