Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gazilere yardıma sınırlama

  Hürriyet Haber
  09.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.07.1999 - 00:01

  TBMM İçişleri Komisyonu'nda dün Türk Bayrağı Kanunu'nda değişiklik yapılarak, kamu kurum ve kuruluşlarında Türk Bayrağı'nın gönderde sürekli çekili kalmasını öngören yasa tasarısı benimsendi. Komisyon'da, Türkiye Cumhuriyeti Ordusu, Subay, Askeri Memur ve Muadilleriyle Astsubayların Giyeceğine Dair Kanun'un bir maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı da kabul edildi. Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler derneklerinin, siyasi partilerden, işçi ve işveren sendikalarından ve mesleki kuruluşlardan maddi yardım kabul edemeyecekleri ve sözkonusu kurumlara maddi yardımda bulunamayacaklarına ilişkin tasarıda benimsendi. İçişleri Komisyonu, Denizlerde ve Yurt Yüzeyinde Görülen Patlayıcı Madde ve Şüpheli Cisimlere Uygulanacak Esaslara İlişkin Kanun Tasarısı'nı da görüşerek, kabul etti.

  TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, dört ayrı kanun tasarısı benimsendi. Komisyon'da görüşülen Emekli Sandığı Kanunu'na birer ek ve geçici madde ekleyen tasarı, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerin mağduriyetinin giderilmesini hedefliyor. Komisyon'da görüşülen Türk Silahlı Kuvvetler İç Hizmet Kanunu'nun bir maddesinde değişiklik yapılmasını öngören tasarı, TSK mensuplarının görev icrasında görme, işitme ve diğer duyularını kaybedenlerin rehabilitasyon cihaz ve sistem bedellerinin Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bütçesinden karşılanmasını hükme bağlıyor. Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurları Kanunu ile Askerlik Kanunu'nda da bazı değişiklikler yapıldı. Tasarı, ‘Askerliğini geciktirmek isteyen yükümlülerin, her celp döneminde çeşitli mazeretler ileri sürerek test ve mülakat merkezlerine katılmamaları ve bu mazeretlerin mahkemede sonuçlanıncaya kadar silah altına alınmamaları’nın önüne geçecek düzenlemeleri içeriyor.

  Gazinin halayı

  Daha hayatının baharında, hain kurşunlarıyla, bombalarıyla, mayınlarıyla tanışanlardan sadece biri o... Kolunu, ayağını veren ama bayrağını indirtmeyenlerden biri... Hani şu insan hakları adına teröristleri savunanların ısrarla görmediklerinden... Dün, terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen operasyonlarda ve diğer görevlerde yaralanarak Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi gören gaziler için Jandarma Lojistik Komutanlığı'nda moral günü düzenlendi. Neşe ve hüzün birlikte yaşandı. Şarkı ve türkülerle coşan gaziler, bazen nemli gözlerle uzaklara dalıp gittiler. Sanatçılara eşlik eden, tempo tutan gazilerin vakur davranışları, göğüs kabarttı. Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik Komutanı Tümgenerel Cahit Balcı, sakat gazilerle halay çekerken tüm Türk ulusunun duygularına tercüman oldu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı