« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gaziler birliği

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İZMİR Gücü Spor Vakfı'nın doğum sancılarının yaşandığı günler. İlk toplantılara spor yazarları da davetli. Herkes birbirinden mikrofonu kapıp, reyting almaya çalışıyor. Zamanın Gençlik ve Spor İl Müdürü her konuşmacıdan sonra, ‘‘Vatan, Millet, Sakarya’’ edebiyatı yapıyor, ‘‘Devlet sporun emrinde, tesisler kulüplerin emrinde, yardım için seferberiz. Ben yok, biz varız’’ türü şeyler söylüyor. Ben de ‘‘Ya sabır’’ çekerek dinliyorum.

Ve sonunda patlıyorum: ‘‘Yahu hangi güç, hangi birlik? Yeşilova düştü, kılınız kıpırdamadı. Altay, KSK'nin anlaştığı Ünsal'ı kaçırdı. Karşıyaka, Göztepe'den Yaşar ve Mustafa'yı kaptı. Altınordu, amatör kümede. Üçüncü yedeklerinizi verseniz, 3.Lig'e çıkacak. İzmirspor'un 3.Lig'de oynamasından utanmıyor musunuz? Hangi tesis, hangi devlet? İzmir'de tam 252 minik, yıldız, (B) genç, (A) genç takımı var. Ey İl Müdürü, senin tesislerinde bu takımlar kaç maç yapıyor?’’

Kurucu Üye Erdem Meço, ‘‘Arkadaşlar bundan sonra toplantıları basına kapalı yapalım’’ deyip, kapıları kapadı...

Ekonomide güçbirliği kuruldu, holdingleşti. Spordaki İzmir Gücü Spor Vakfı'na bütün kulüpler katıldı, ama yeterli olmadı. Takımların asansör, yönetimlerin çaresiz, futbolcuların verimsiz olduğu İzmir tablosunda, birbirini suçlayan, herkesin kendini haklı gördüğü bir atmosferde koşuşturup, durduk.

Derken büyük holdingler reklamlarını futbolla yapmaya başladı. 2.Lig'de ‘‘Yeşil dolarlar’’ inanılmaz boyutlarda rüzgarlar estirdi. Göztepe 15 milyon dolar masrafla 2.Lig'e dönüş yaptı. Altay ise 7 milyon dolar borçla düşürüldü. Karşıyaka da, son maç şokunu yaşadı. İzmirspor'un nefesi, rakiplerinin gücünün çok gerisinde kaldı. Bucaspor, en azından gücünü sürdürerek mütevazi tablosuyla başarılı olabildi. Gönül isterdi ki, 1986-87 sezonunda Karşıyaka'nın 2.Lig'de Göztepe'nin Adana'yı yenmesiyle lider olması örneğindeki gibi bir dayanışma sergilensin. Göztepe ile Karşıyaka kanlı bıçaklı, ama bu örnek ilk değil. Göztepe, 1985-86'da da Samsun'u 3-2 yenerek Karşıyaka'ya yol açtı, ancak yeşil-kırmızılı ekip 1.Lig'e çıkamadı.

Sonunda herkes boyunun ölçüsünü bir şekilde aldı. Şimdi güçbirliği gündemde. İzmir'in tüm yaralı kulüpleri omuz omuza dayanışma mı sergiler, ekonomideki gibi futbolda da kalıcı olmasa da Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın başkanlığında Türkiye'yi sarsacak bir yeniden yapılanma mı olur önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İzmirliler futbol gazisi durumunda. Önce gazilerin birliği sağlanmalı. Güç arkasından mutlaka gelir.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz