İZMİR HABERLERİ

Gaziemir’de 92. Yıl Coşkusu

IHA
30.10.2015 - 11:20Son Güncelleme :

GAZİEMİR BELEDİYE BAŞKANI HALİL İBRAHİM ŞENOL’UN EŞİ BİRSEN ŞENOL İLE BİRLİKTE YÜRÜDÜĞÜ KORTEJE, CHP GAZİEMİR İLÇE BAŞKANI UMUT TEKİN, KADIN VE GENÇLİK KOLLARI ÜYELERİ, MECLİS ÜYELERİ, STK VE DERNEK TEMSİLCİLERİ, MUHTARLAR, KURSİYERLER VE BİNLERCE GAZİEMİRLİ KATILDI.

IHA

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, Cumhuriyet kortejiyle başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları festival alanında ‘Atatürk ile yeniden doğuş’ isimli gösteri ile devam etti.
Cumhuriyet’in kuruluşunun 92. yılı, Gaziemir’de belediyenin düzenlediği bir dizi etkinlikle coşkuyla kutlandı. Binlerce kişinin Türk bayrakları ve meşaleleri ile katıldığı kortejle başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, festival alanında devam etti. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un eşi Birsen Şenol ile birlikte yürüdüğü korteje, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin, kadın ve gençlik kolları üyeleri, meclis üyeleri, STK ve dernek temsilcileri, muhtarlar, kursiyerler ve binlerce Gaziemirli katıldı.
Gaziemir’deki 92. yıl kutlamaları, festival alanında Ege Üniversitesi D.T.M. Türk Halk Oyunları Bölümü’nün “Atatürk ile yeniden doğuş” isimli gösteriyi sahnelemesiyle devam etti. Cumhuriyet’in ilanı ve ülkenin bağımsızlığı için verilen mücadelenin, Atatürk ilke ve inkılaplarının canlandırıldığı dramatizasyon seyirciye duygu dolu anlar yaşattı. Atatürk rolündeki oyuncunun sahneye çıkması ile coşku ve hüzün bir arada yaşandı.
Törende konuşan Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Kurtuluş Savaşının diğer toplumlara örnek olduğunun altını çizerek şunları söyledi:
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun ilke ve devrimlerini etkisizleştirmek için yapılanlarla yüreğimizin yandığı zamanları yaşıyoruz. Sevgili Gaziemirliler, geleceğimizin teminatı olan gençler; 23 Nisanları, 19 Mayısları, 30 Ağustosları, 29 Ekimleri yasak hale getirenlere söyleyecek çok sözümüz var bizim. Bu ulusun kalbindeki Atatürk sevgisini, Cumhuriyet inancını yasaklarla, baskılarla, korkularla yok edemezler. Gerekirse Atamızın 19 Mayıs’ta Samsun’da yaktığı özgürlük meşalesini ülkenin dört bir yanında yakarız. Cumhuriyet Bayramını engellemeye çalışanlar şunu iyi bilsinler, biz Cumhuriyet’i korumak için gerekirse canımız veririz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Gaziemir’de 92. Yıl Coşkusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 11 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziemir’de 92. Yıl Coşkusu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı