Gaziantep'te Suriyeli operasyonu

DHA
14 Ağustos 2014 - 13:32Son Güncelleme : 14 Ağustos 2014 - 15:49

GAZİANTEPLİ bir ev sahibinin Suriyeli kiracıları tarafından öldürülmesinin ardından 3 gündür gerginliğin yaşandığı kentte polis ekipleri olayların çıktığı semtlerdeki metruk binalar ile işyerlerinde kalan Suriyelileri tahliye etmeye başladı.

GAZİANTEP'TEKİ SURİYELİLER ÇADIR KENTLERE GİDİYOR

Sabah saatlerinde, 3 gündür Suriyelilere karşı protestoların yapıldığı ve gerginliklerin yaşandığı Ünaldı, Barış, Yavuzlar, Yavuz Selim ve Saçaklı mahallelerine giden polis ve AFAD ekipleri, metruk binalar ile işyerlerinde kalan Suriyelileri tahliye etmeye başladı. Yaşam koşulları kötü olanların yanı sıra mahalle muhtarları ile vatandaşların risk altında olduğunu ifade ettiği Suriyeliler, polisler tarafından bulundukları yerlerden çıkarılarak minibüslere bindirildi.

Barındıkları yerlerden tahliye edilen ve minibüslere bindirilen Suriyeliler daha sonra İstasyon Meydanı’na getirildi ve burada bekletilen otobüslere alındı. Yoğun önlem alınan meydana getirilen ve otobüslere bindirilen Suriyelilerden evli olanların Şanlıurfa’nın Viranşehir, bekar olanların ise Mardin’in Nusaybin ilçesindeki kampa gönderileceği bildirildi.

Gaziantepte Suriyeli operasyonu GAZİANTEP’TE ASIL SORUN EKONOMİK

Bu arada otobüse binmek istemeyen bazı kadın ve çocukların gözyaşı döktüğü görüldü.

İŞ DÜNYASINDAN ÇAĞRI

Öte yandan kentteki iş dünyası temsilcileri, Suriyelilere yönelik eylemler nedeniyle sağduyu çağrısında bulundu.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Suriyeli mültecilerin zorunlu olarak Türkiye'ye geldiğini belirtti. Birkaç istenmeyen olay yüzünden bütün Suriyelileri aynı kapsamda değerlendirmenin yanlış olduğunu vurgulayan Nakıboğlu, son günlerdeki gerginliğin "can sıkıcı" hale geldiğini bildirdi. Halkın, yaşananlardan rahatsız olduğunu vurgulayan Nakıboğlu, şunları kaydetti:

"Nefret söylemi ve şiddet eylemleri bizleri bu konuda çözüme ulaştırmayacağı gibi, kaos ortamı oluşturmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bütün Suriyeli mültecilere aynı muameleyi yapmak ve onları dışlamak misafirperver Gaziantep halkına yakışmıyor. Bu şekilde davranmak suçsuz ve masum Suriyelileri de tehlikeye sokacak ve daha da saldırgan bir tutum sergilemelerine neden olacaktır."

Gaziantepte Suriyeli operasyonu GAZİANTEP'TE SURİYELİ GERGİNLİĞİGaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da şehirdeki gerginlikten üzüntü duyduklarını belirtti.

Gaziantep'in misafirperver, yardımsever ve hoşgörülü bir kent olduğunu vurgulayan Konukoğlu, "Münferit olayları genele mal etmemeliyiz. Halkımızdan provokasyona gelmemelerini bekliyoruz. Zor durumdaki Suriyeli kardeşlerimize karşı misafirperver olmaya devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise problemlerin kısa sürede çözüme kavuşması için ortak akılla hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Sorunun çözümü için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını aktaran Tiryakioğlu, "Ülke sanayisinin örnek kentlerinden Gaziantep'in imajının zarar görmemesi için bu sorunun sağduyuyla çözüleceğine inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı