GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep'te, 'Sanayide enerji verimliliğinin arttırılması' toplantısı

DHA
27.03.2016 - 13:11Son Güncelleme :

Gaziantep'te, 'Sanayide enerji verimliliğinin arttırılması' toplantısı

DHA

GAZİANTEP, (DHA) - İPEKYOLU Kalkınma Ajansı (İKA) 2016 proje teklif çağrısı bilgilendirme toplantısı Gaziantep Sanayi Odası'nda gerçekleştirildi. Toplantıda, 'GAP Bölgesi'nde Sanayide Enerji Verimliliğinin Arttırılması Pilot Uygulamaları Destekleri' konusunda uzmanlar tarafından bilgi verildi.

Toplantının açılışında konuşan Sanayi Odası Genel Sekreteri Kürşat Göncü, Gaziantep Sanayi Odası olarak temel amaçlarının her alanda verimlilik kavramını ön planda tutup, üyelerin verimlilik ilkesi içerisinde üretimlerini yaparken tasarruf ederek sermayelerini genişletmek gelişmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Enerji verimliliği gibi önemli bir alanda çalışmalar yaptıklarını kaydeden Göncü, "Gaziantep Sanayi Odası olarak çok önceden beri üzerinde durduğumuz 'Enerji Verimliliği' kavramı içerisinde GAP idaresi ile müşterek, Organize Sanayi Bölgesi içerisinde GAP Enerji Verimliliği Danışmanlık Kuluçka Merkezi'ni kurduk. Bu merkez, sanayide ve binalarda enerji verimliliğinin artırılması için enerji denetimlerinin yapılmasında ve danışmanlık hizmetlerinin sağlanmasında önemli bir rol oynayacak. Bununla ilgili çalışacak uzmanlar eğitimden geçirildi, belli bir aşamaya kadar getirildi ve nihayet bu hizmeti verebilecek durumdayız" dedi.

GSO olarak destek programıyla ilgili her türlü bilgiyi vermek için hazır olduklarını dile getiren Göncü, "GAP illeriyle ilgili olarak, GAP idaresi İpekyolu kalkınma Ajansı ile müşterek toplam 9 milyon olan proje dökümünü Gaziantep - Adıyaman ve Kilis illerinde geçerli olmak üzere 3 milyonluk bir hibe programı açıklandı. Bu konuyla ilgili her türlü noktada GSO'yu bilgi merkezi olarak kullanabilirsiniz" diye konuştu.

Konuşmanın ardından destek programıyla ilgili sunumunu gerçekleştiren İpekyolu Kalkınma Ajansı Proje Yönetim Birimi Uzmanı Ahmet Paksu, katılımcılara bilgi vererek, "Proje; Güneydoğu Anadolu Bölgesi için 2007 yılında hazırlanmış olan Rekabet Gündeminin ana vizyonu ile uyumlu olarak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sürdürülebilir ve sosyal olarak eşitlikçi bir şekilde kalkınmasına, enerji verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir enerjinin daha yaygın kullanımı yoluyla katkıda bulunmayı amaçlamaktadır" dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sanayi sektörlerinde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji fırsatlarının tespit edilmesi ve pilot uygulamaların hayata geçirilmesinin de YEEV Projesi'nin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını kaydeden Paksu şöyle dedi:

"Bu bağlamda GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, bölgemizde yer alan İpekyolu, Karacadağ ve Dicle Kalkınma Ajansları ile işbirliğinde; sanayi işletmelerinin enerji maliyetlerinin verimlilik artırıcı tedbirlerin uygulanması yoluyla düşürülerek, işletmelerin rekabet edebilirliklerinin arttırılması ve enerji verimliliği uygulamalarının Bölge sathında yaygınlaştırılmasına katkı sunmak amacıyla GAP Bölgesi'nde Sanayide Enerji Verimliliğinin Arttırılması Pilot Uygulamaları Mali Destek Programını uygulayacak. Program kapsamında Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta KOBİ'lere verilecek 9 milyon lirası hibeyle endüstriyel enerji verimliliğini artıran tedbirlerin belirlenmesi ve uygulanmasına yönelik faaliyetler desteklenecek."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantep'te, 'Sanayide enerji verimliliğinin arttırılması' toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 13 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantep'te, 'Sanayide enerji verimliliğinin arttırılması' toplantısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı