GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep'te 'Mültecilerle Gönüllü Çalışmalar' etkinliği

DHA
30.03.2016 - 16:07Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - TÜRKİYE'de bulunan uluslararası koruma kapsamındaki yabancılar ve bu yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında gönüllülük faaliyetlerinin artırılması konusunda Gaziantep Üniversitesi öğrencileri bilgilendirildi.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uluslararası Koruma Dairesi Başkanlığının faydalanıcısı olduğu Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından ortak fonlanan 'Kent Ortamında Yaşayan Uluslararası Koruma İhtiyaç Sahiplerine Yönelik Koruma Stratejilerinin Geliştirilmesi Projesi' çerçevesinde, 'Üniversitelerde Gönüllülük Çalıştayı' etkinliği Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Çalıştayın açılışında konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Cahit Bağcı, Gaziantep Üniversitesi'nin bulunduğu konum ve son yıllarda gösterdiği gelişim itibariyle Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu belirterek, şu anda 44 bin öğrenci, 3 bine yakın da yabancı öğrencisi olduğunu söyledi.

Gaziantep Üniversitesi'nde bin 300 civarında Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Bağcı şöyle dedi:

"Gaziantep, yakın komşumuzdaki insanlık dramına bigane kalamazdı. Biz de elimizden gelen ne varsa üniversite olarak onu yapmak durumundaydık. Yaklaşık 20 kampta Türkçe öğretiyoruz. Üniversitemizde temel kurslarımız var. Yabancı öğrenci statüsünde kontenjanın büyük bir kısmını da Suriyeli göçmenlere ayırdık. Lise mezunu ya da yükseköğretime devam eden öğrenciler Türkçe ve İngilizce bilmiyorlardı. Onun için acilen başka programlar yapmamız lazım dedik, Arapça program açtık. 8 programda İnşaat ve Gıda Mühendisliği, Mimarlık, Biyoloji ve Sınıf Öğretmenliği, İlahiyat, İşletme gibi dallarda lisanı Arapça olan Gaziantep Üniversitesi'ndeki müfredatın aynısını uyguladığımız bir program başlattık. Bu bizim için çok büyük bir başarı. Türkiye'de ilk olarak üç lisanda eğitim yaptıran bir üniversiteyiz. Gönüllü olmak fedakarlık isteyen bir şey, işte ensar ruhu bu. Fırsatları da değerlendirmemiz lazım. Genç olsam gönüllülük anlamında şimdi ne yaparım? Öncelikle Suriyeli gençlerden birisini arkadaş edinirim. Hafta sonları evime götürürüm onunla Arapça konuşmaya, öğrenmeye çalışırım. Bir lisan bir insan, ne kadar güzel bir şey. Bir yetim başı okşamak ya da dışarıdan gelen birisine derdine derman olmanın vermiş olduğu mutluluğu hiçbir şey veremez."

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Proje Asistanı Ebru Eşsiz, bu aktiviteyle öğrenciler arasında göç ve mültecilerle ilgili gönüllülüğe teşviki amaçladıklarını belirtti. GAÜN Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölümü ile çeşitli fakültelerden çok sayıda öğrencinin katıldığı etkinlikte; Göç, mültecilerle ilgili Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Ferhat Duru, Gaziantep İl Göç İdaresi Çalışanlarından Yusuf Keten, Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği Çalışanlarından Tuğçe Atak ve Rukiye Uysal tarafından Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği tanıtımı yapılarak, gönüllülük üzerine sunum yapıldı.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantep'te 'Mültecilerle Gönüllü Çalışmalar' etkinliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 16 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantep'te 'Mültecilerle Gönüllü Çalışmalar' etkinliği haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı