GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep'te hava kirliliği alarm veriyor

DHA
06.12.2017 - 10:53Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Makina Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Fehmi Belpınar, kış mevsiminin gelişiyle birlikte kentte hava kirliliğinin kırmızı alarm verdiğini söyledi.

Hasan Fehmi Belpınar, artan enerji kullanımı, endüstrinin gelişimi ve şehirleşme ile ortaya çıkan hava kirliliğinin tüm canlıları tehdit ettiğini söyledi. Araştırmalarda havanın kirletilmeye devam edilmesi ve önlem alınmamasının yakın gelecekte canlılara yaşam olanağı kalmayacağını gösterdiğini anlatan Belpınar, "Özellikle kötü yanma sonucunda bacalardan, atmosfere atılan, is, kurum ve kül insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir. Bu zarar kışın rüzgarsız ve rutubetli günlerde daha çok artmaktadır. Kirli hava insanı yavaş yavaş zehirleyip ömrünü ve çeşitli hastalıklara karşı direnme gücünü azaltmaktadır" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Gaziantep'in hava kirliliğinin kırmızı alarm verdiğini dile getiren Belpınar şöyle dedi:

"Gaziantep, Avrupa'nın havası en kirli 10 kenti içerisinde yer almaktadır. Türkiye'nin havası en kirli kentleri sıralamasında ise ne yazık ki Gaziantep 3'üncü sırada yer almaktadır. Ciddi önlemler alınmaz ise önümüzdeki yıllarda durumun daha da sıkıntılı bir hale dönüşeceği kaçınılmazdır. Hava kirliliği ile mücadele, bizim ve gelecek kuşaklarımızın sağlığı yönünden üzerinde önemle durulması gereken çok hassas bir konudur. Hava kirliliği ile savaş, her şeyden önce onu doğuran nedenlerin ortadan kaldırılması veya azaltılması ile mümkündür. Günümüzde mevcut teknoloji ile konutlardaki ısınma cihazlarını, motorlu araçları ve sanayi tesislerini kullanmadan yaşamamız mümkün değildir. O halde hava kirliliğinin azaltılması için, bu gazların zararsız hale getirilmesi veya zararının en aza indirilmesi gereklidir" diye konuştu.

Belpınar, hava kirliliği için kısa vadede alınması gerekli önlemleri de şöyle sıraladı:

"Kalorifer kazanı kullanıcılarının eğitilmesi ve uygun yakma tekniklerinin öğretilmesi gereklidir. Kalorifer kazanlarının; tekniğine uygun olarak yakılması ve işletme kurallarına uygun olarak çalıştırılması, kent içindeki hava kirliliğinin önlenmesi yönünde en basit, ancak çok önemli bir mücadele yöntemidir. Kentimizde halen katı yakıt kullanan binlerce bina olduğu düşünüldüğünde yastıklama yöntemi ile ciddi bir rahatlama sağlanması mümkün olacaktır. Binaların ve sanayi tesislerinin baca gazı emisyon ölçümleri yapılmalıdır. Baca gazı emisyonu sınır değerlerin üzerinde olan binalara yaptırım uygulanmalıdır. Emisyon değerleri uygun olmayan bacalara filtre sistemi uygulama zorunluluğu getirilmelidir. Vatandaşlarımızın standartlara uygun ve kaliteli yakıt kullanımı sağlanmalıdır. Kaçak ve standartlara uygun olmayan yakıt satışı yapan firmalar tespit edilmeli ve gerekli cezai işlem uygulanmalıdır. Kazan, soba ve baca temizlikleri zamanında yapılmalıdır. Araçlardaki egzoz emisyon denetimleri artırılmalı ve egzoz emisyonu uygun olmayan araçlara yaptırım uygulanmalıdır."

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gaziantep'te hava kirliliği alarm veriyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

28 Kasım 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:15
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  15:00
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı