Gaziantep'te halıcılık sektörü gelişiyor

AA
25.06.2013 - 13:05 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin en büyük halı üretim kapasitesine sahip Gaziantep'te, sektörün ara eleman sorununu çözmek amacıyla "Bilgisayar Destekli Halı Desen Tasarım Eğitimi" düzenlendi.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri Başkanı Salahaddin Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada, sektörün gelişmesi ve kalkınması yönündeki çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Üreticilerin en büyük sıkıntılarının başında "yetişmiş ara eleman" sorununun geldiğini aktaran Kaplan, çözüm üretmek için değişik dönemlerde farklı branşlarda hizmet içi eğitim ve meslek edindirme kursları düzenlediklerini vurguladı.

Bu kapsamda hayata geçirdikleri "Bilgisayar Destekli Halı Desen Tasarım Eğitimi"ne Türkiye'nin değişik illerinden 17 öğrencinin başvurduğuna işaret eden Kaplan, şunları kaydetti:

"Desen tasarımcılığı dünyanın en önemli meslekleri arasında yer alıyor ve uzman tasarımcılar yüksek ücretlerle iş bulabiliyor. Gerçekleştirdiğmiz eğitimde uzman hocalarımız tarafından öğrencilere desen tasarımı ve uygulaması öğretiliyor. 12 Temmuz'a kadar sürecek kursa katılan ve giderleri birliğimizce karşılanan kursiyerler, haftada 6 gün Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) hizmet binasında yaptırdığımız halı tasarım sınıfında ders alıyorlar. Tasarım Akademisi işbirliğinde düzenlenen kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlerin, halı firmalarımıza yerleştirilmeleri sağlanacak."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı