GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep'te arıcılara 2 bin kovan

DHA
26.03.2017 - 17:20Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP'te Büyükşehir Belediyesi tarafından arı üreticilerine 2 bin kovan dağıtıldı.

Botanik Bahçesi’nde düzenlenen törene; Ak Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ak Parti İl Başkanı Eyyüp Özkeçeci, Arı Yetiştiricileri Birliği üyeleri ve arıcılar katıldı.

Ak Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, baharın gelişiyle birlikte çok güzel ve anlamlı bir hizmet için bir araya geldiklerini kaydetti. Sürekli çiftçilerin ve köylülerin yanında olan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine teşekkür eden Gül, "Arı gibi memleketimize daha çok nasıl hizmet ederim diye çalışan bir Büyükşehir Belediye başkanımızı var. Bu çalışmalarda hamdolsun meyvelerini veriyor. Bu kovan dağıtımı sayesinde Gaziantep’te 100 ton civarında artış olmuş, bu sevindirici bir durum. Ama bu yetmez diyoruz. Daha fazla üretim ve artış için, ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine katkı için bu tür programlar çok önemli" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Çin’de kovan başı üretimin 47 kilo, Türkiye’de ise 17 kilo olduğunu söyledi. Türkiye’nin Akdeniz ve Mezotopomya’da yer aldığını, coğrafi olarak daha iyi iklime, insan olarak daha çalışkan insanlara sahip olduğunu ifade eden Şahin, arı ve karıncanın çalışkanlığına dikkat çekti. 2014 yılında 130 bin ton, 2016 yılında 220 bin ton bal üretildiğini ve rakamların yeterli olmadığını aktaran Şahin, "Bizim üretimimizi arttırmamız lazım. Güçlerimizi birleştirmemiz ve daha çok çalışmamız gerekiyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından üreticilere 2 bin kovan dağıtıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantep'te arıcılara 2 bin kovan hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2017 tarihinde saat 17 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantep'te arıcılara 2 bin kovan haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı