GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep'te ARBİM kuruluyor

DHA
19.06.2017 - 12:50Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde (HKÜ), İpekyolu Kalkınma Ajansı mali desteği ile Akıllı Referans Bina İnovasyon Merkezi (ARBİM) kuruluyor.
Akıllı sistemlerin entegre edildiği, işletme maliyetlerini enerji verimliliği ile optimize eden, bilişim teknolojilerini kullanarak uzaktan izlenip yönetilebilen ARBİM, Endüstri 4.0 bileşenleri ile kuruluyor. Binada nesnelerin interneti, artırılmış ve sanal gerçeklik, eklemeli imalat teknolojisi, robotik, sistem entegrasyonu, büyük veri, simülasyon, bulut teknolojisi ve siber güvenlik üzerine Ar-Ge çalışmalarına destek vermeyi hedefliyor. Üniversite ile sanayi arasında köprü kuracak olan merkez bir ara yüz olarak çalışacak ve sektör ile akademi arasında çift yönlü bilgi ve teknoloji transferi için projeler geliştirilecek. Aynı zamanda yeterli altyapısı bulunmayan KOBİ’lere destek verilmesi amacıyla bünyesindeki ekipman ile test, ölçüm, prototip geliştirme, tasarım, modelleme gibi hizmetler de sağlayacağı belirtildi.
İnovasyon konusunda etkin rol oynayacak olan ARBİM, teknoloji odaklı iş fikrine sahip girişimcileri destekleyen kuluçka mekanizması ile bölgeden çıkan start-up firmaların dünyanın en büyük girişimcilik ekosistemi Silikon Vadisi’ne de erişimini sağlayacak. İş fikrinin gerçekleştirilmesi aşamasına ilaveten ürüne dönüşen fikirlerin ticarileşmesi için de organizasyonlar gerçekleştirecek olan ARBİM, mentörler ve melek yatırımcılar ile girişimcileri bir araya getirerek girişimcilerin ihtiyaç duyduğu fon kaynaklarına ulaşmalarında kolaylık sağlayacak. Böylelikle, Türk girişimciler ürettikleri yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler ile uluslararası pazarda boy göstererek rekabet gücü elde edebilecek.
Enerji verimliliği açısından bölge için referans bir bina olması hedeflenen ve inşaatı hızla süren ARBİM’de; Konfor ve Güvenlik Açısından Akıllı Ev Çözümleri, Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı, Sanal Gerçeklik ve İnovasyon Laboratuvarı, Hasan Kalyonu Üniversitesi Enerji Tüketimi İzleme Birimi,1 MW Güneş Enerji Santralleri Enerji Üretimi İzleme Birimi, Akıllı Sınıf, Elektrikli Araç Şarj İstasyonu, Kuluçka Merkezi, Rüzgar Enerji Santrali, Ekolojik Solar Kamelya, Proje ve İş Fikri Sunum Salonu yer alacağı kaydedildi.
HKÜ’de üniversite-sanayi işbirliği kurulması, fikri sınai mülkiyet hakları tescili ve Ar-Ge projeleri gerçekleştirilmesi alanlarında görev yapan Kalyoncu İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi de ARBİM’de faaliyet göstereceği ifade edildi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gaziantep'te ARBİM kuruluyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  07 Kasım 2017, Salı
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:16
  • Akşam
   17:36
  • Yatsı
   19:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı