GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep'te 56 bin hektar sulanıyor

DHA
22.03.2017 - 14:01 |Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, tarım arazilerinde bilinçli sulamanın su tasarrufu ve verim artışına katkı sağlayacağını belirterek, Gaziantep'te 56 bin hektar tarım arazisinde sulama yapıldığını ifade etti.

Ahmet Tiryakioğlu, '22 Mart Dünya Su Günü' nedeniyle yayımladığı mesajda, suyun insanlık için önemine değinerek, tarım arazilerinde rasyonel sulamanın yıllık verime ve su tasarrufuna sağlayacağı katkılar hakkında açıklamalarda bulundu. Suyun bir damlasının bile çok önemli olduğuna vurgu yapan Tiryakioğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Su hayattır ve susuz bir yaşamı tefekkür etmek bile mümkün değildir. Tarihte güçlü medeniyetler hep suyun can verdiği topraklarda yeşermiş ve kök salmıştır. Bu nedenle suyun bilinçli ve tasarruflu kullanılması her şeyden önce hayati bir önem ihtiva etmektedir. Yaşlanan dünyamızda artık temiz kalmış tatlı suya ulaşmak her geçen gün biraz daha zorlaşmakta. İlerleyen yıllarda su kıtlığı yaşamamak ve gelecek nesillerimize hayatta kalabilmeleri için temiz su kaynakları bırakmak için şimdiden gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. Bunun için öncelikle su tasarrufunun hayati önem arz ettiğini toplum olarak hep birlikte idrak etmemiz ve bu doğrultuda adımlar atmamız gerekiyor. Su tüketiminin yoğun olduğu sektörlerde yürütülecek bilinçlendirme çalışmaları ve bireysel olarak günlük hayatta uygulayacağımız basit tedbirler su tasarrufuna önemli katkılar sağlayacaktır."

Kalite ve verimliliğin artırılması noktasında tarımda sulamanın öneminin dünyada her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Tiryakioğlu, doğru sulama metotları ile su kaybının önüne geçilerek, verim artışının sağlanabileceğini ifade etti.

Gaziantep'te üretim yapılan sulu tarım arazileri hakkında da bilgiler veren Tiryakioğlu, "Gaziantep tarım arazilerinin büyüklüğü bakımından Türkiye'de alt sıralarda yer almakta. Kentin 682 bin hektar olan yüz ölçümünün yüzde 53'ü tarım yapmaya elverişli. Tarıma elverişli 361 bin hektar alanının 148 bin hektarı yani yüzde 41'i de ekonomik olarak sulanabilme özelliğine sahip. Şu an sulama yapılan toplam alanımız ise yaklaşık 56 bin hektarı bulmakta. Su kaynaklarını israf etmeden sulanan tarım arazilerimizi daha da arttırmalıyız" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantep'te 56 bin hektar sulanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Mart 2017 tarihinde saat 14 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantep'te 56 bin hektar sulanıyor haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2019, Pazartesi
 • İmsak
  06:04
 • Güneş
  07:30
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:43
Sayfa Başı