Eğitim Haberleri

  Gaziantepli öğrenciler CERN eğitim programında

  Hürriyet Haber
  19.09.2013 - 09:34 | Son Güncelleme:

  Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, okul olarak Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)’de eğitim alan ilk Türk ekip oldu.

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi fizik öğretmeni Hakan Özkaynak ile Orhun Uçak ve Berkay Alkan adlı öğrencilerin ilk Türk ekibi olarak programa katıldığını duyurdu. Katılımcılar, maddenin temel bileşenleri hakkında, evrenin bazı sırların nasıl çözüleceğini düşündürebilmek amacıyla dünyanın en gelişmiş ve güncel laboratuvarı olan CERN’de bir hafta süresince Türk akademisyenlerden eğitim aldı.

  CERN’de yerin 126 metre altındaki Atlas algıcına (dedektör) inerek ancak resimlerden görülebilen “devasa ve akıl almaz” teknolojiyi yerinde görüp Türk ekibinden eğitim alma fırsatı buldu. Ekip, Türk öğretmen ve öğrenciler için CERN’de yapılacak Türkçe eğitim programının temsilciliğini alarak programı başlattı. Gelecek yıl şubat ve temmuz aylarında düzenlenecek eğitim için öğretmen programının 40 öğretmen ile yapılabilmesi için CERN yetkilileri ile görüşerek olumlu yanıt alındı. Bu amaçla Gaziantep başta olmak üzere ülke genelinde çalışma başlatıldı.

  Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi fizik öğretmeni Hakan Özkaynak, CERN’de aldıkları eğitimde bütün dedektörleri yerinde incelediklerini anlattı.
  Özkaynak, “Orada yapılan deneyin sadece evrenin oluşumunu incelemek değil hastalıklara çare bulunması, gıda üretimi, arıtılarak içme suyu sağlanması, doğanın korunması ve internetin insanlığa kazandırılması gibi yeni yüzyılda yüz yüze kaldığımız pek çok zorlu durumun cevabını verebilecek teknolojinin üretiliyor. Türkiye’den bu programa ilk okul olarak katılmak bizi mutlu etti” dedi.
  Eğitimin Türkiye’de ilk defa okulları tarafından alındığını dile getiren Özkaynak, aldıkları eğitimi bilime sevdalı bir fizik öğretmenin ve öğrencilerinin başına gelebilecek en iyi şeylerden biri olduğunu belirtti.
  Özkaynak, öğrencilerine maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu adına Cengiz Konukoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin’e teşekkür etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı