GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantepli işadamlarından iş dünyası sorunları raporu

DHA
10 Nisan 2016 - 14:30Son Güncelleme : 10 Nisan 2016 - 14:31

Gaziantepli işadamlarından iş dünyası sorunları raporu

DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Ticaret Odası, 'İş Dünyasının Karşılaştığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri' konulu raporu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin ve Gaziantep milletvekillerine sundu.

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ve Meclis Başkanı Ali Yener öncülüğündeki heyet, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Abdülkadir Yüksel, Nejat Koçer, Canan Candemir Çelik ile CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ ve MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ'ı ziyaret ederek, dört ana başlıkta toplanan raporun içeriğini paylaştı.

'Ekonominin Canlanmasına Yönelik Değerlendirmelerimiz, Kanun ve Yönetmeliklere Yönelik Değerlendirmelerimiz, Sektörel Değerlendirmeler ve Gaziantep Özelinde Değerlendirmelerimiz' üst başlıklarında toplanan raporun alt başlıklarında da sorunların çözümüne ilişkin öneriler sıralandı.

Ticaret Odası heyetinin bir güne sığan yoğun ziyaretine AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar katılamadı.

Yurt dışından yeni dönen ve aynı gün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile toplantısı olan Gül, toplantının uzaması üzerine Ticaret Odası heyetiyle görüşemedi. Hazırlanan rapor, Gül'e daha sonra ulaştırılacak. AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ise önceden planlanan şehir dışı ziyareti nedeniyle GTO üyelerine randevu veremedi. Rapor, Tayyar'a da daha sonra verilecek.

KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Karakoç'la da akşam yemeğine randevulaşan Ticaret Odası yönetimi, ziyaretler sırasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin ve milletvekillerini de yemeğe davet etti. Mecliste çalışması devam eden ve şehir dışına çıkan vekiller bu davete katılamazken, Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan ve Mehmet Gökdağ, meclisteki çalışmalarını bitirdikten sonra GTO heyetine eşlik etti. Burada da GTO üyelerinin KOSGEB'le yaşadıkları sorunlar görüşüldü.

Karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı toplantılarda Başbakan Yardımcısı Şimşek, AB Bakan Yardımcısı Şahin ve milletvekilleri, raporun içeriğinin gayet zengin olduğunu ifade ederek, heyete teşekkür etti.

Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hazırladıkları raporda ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri getirdiklerini belirtti. Bartık, Gaziantep ve bölgenin teşvikler, destekler, uygun faizli yatırım ve işletme kredileriyle desteklenmesinin kent ve ülke ekonomisi açısından büyük önem arz ettiğini söyledi. Son dönemde bazı bankaların vadesi gelmeyen kredileri geri çağırdığını ve yeni kredi tahsisinde firmalara zorluk çıkardıklarını vurgulayan Bartık, “Bankaların buna son vererek firmaların kredibilitesi oranında piyasayı rahatlatıcı uygulamaları devreye alması gerekmektedir" dedi.

Gaziantep'in ihracatında önemli bir yer tutan Irak'a ikinci kapının açılması gerektiğine dikkati çeken Bartık, ikinci kapının açılmasıyla Habur'da yaşanan sıkıntıların da sonlanacağına inandıklarını ifade ederek, “Irak'a yönelik bir başka talebimizde Irak vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanmasıdır. Vize almakta zorlanan işadamları Türkiye'ye gelmekte zorluk çekmektedir" diye konuştu.

Suriyelilere yönelik çalışma izni çıkarılmasının önemli olduğunu vurgulayan Bartık, Suriyelilerin koordinasyonunun sağlanmasına yönelik Göç Bakanlığı kurulmasının da çalışmalara kolaylık sağlayacağının altını çizdi.

İş hayatının önemli sorunlarının birinin de karşılıksız çek olduğunu belirten Bartık, cezai müeyyidelerin hafifletilmesiyle karşılıksız çekte artış görüldüğünü kaydederek, “Yürürlükteki çek yasası alacaklının haklarının korunması koşuluyla yeniden düzenlenmelidir. Ayrıca, güvenli ticaret ortamının tesisi ve çek alacaklılarının haklarının gözetilmesi amacıyla karşılıksız çek banka sorumluluk bedeli arttırılmalıdır" şeklinde konuştu.

Sanayicilerin yatırımlarını yapmadan önce her türlü altyapının hazır olmasının verimlilik açısından büyük önem arz ettiğini belirten Bartık, şöyle devam etti:

"Ancak elektrik alt yapısındaki aksaklıklar ve gecikmeler nedeniyle acil projelerde hat ve trafolar kimi zaman şahıslar ve şirketler tarafından kendi finansmanlarıyla yapılmaktadır. Bu gibi işlemlerde yatırımcının elektrik dağıtım şirketiyle mahsuplaşması daha da önemlisi yatırımlardan önce gerekli altyapıyı hazır etmesi üretimin devamlılığı için gereklidir. Öte yandan üretimin olduğu bölgelerde yaşanan elektrik kesintilerinin de bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz."

Bartık, Gaziantep'in ticaret, sanayi ve gastronomi kenti olduğuna dikkati çekerek, kentin algısını güçlendirmek için kamu kurumlarının ulusal ya da uluslararası geniş katılımlı toplantılarının Gaziantep'te düzenlenmesini istediklerini kaydetti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantepli işadamlarından iş dünyası sorunları raporu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2016 tarihinde saat 14 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantepli işadamlarından iş dünyası sorunları raporu haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   03:58
  • Guneş
   05:42
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   16:29
  • Akşam
   19:27
  • Yatsı
   20:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı