Gündem Haberleri

  Gaziantep ve Şanlıurfa'da polise operasyon

  Hasan KIRMIZITAŞ- Metin Faruk TAMER/GAZİANTEP (DHA) - AA - İHA
  05.01.2015 - 07:12 | Son Güncelleme:

  Gaziantep ve Şanlıurfa merkezli 'yasa dışı dinleme' yaptıkları iddiasıyla polislere yönelik başlatılan operasyonlarda 36 kişi gözaltına alındı. Sabah erken saatlerde evlerinde gözaltına alınan polisler, sorguları için Emniyet'e götürüldü.

  GAZİANTEP'TE OPERASYON

  İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli oldukları dönemde aralarında siyasetçi, işadamı ve kamu görevlilerinin de bulunduğu kişileri usulsüz olarak yasa dışı dinlediği öne sürülen ve son düzenlemeler ile farklı kent veya birimlerde görevlendirilen polislere yönelik bu sabah operasyon başlatıldı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Erzurum, Malatya, Tunceli, Kayseri, Afyonkarahisar, Batman, Bingöl ve Karabük'te yapılan operasyonlarda şüpheli polisler gözaltına alındı. Şu ana kadar Gaziantep'in yanı sıra çevre illerde gözaltına alınan 22 polis, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. 22 polisin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yakalama işlemlerinin yapıldığı belirtildi.

  FUAT AVNİ YAZDI

  Sosyal medya fenomeni 'Fuat Avni' de operasyon yapılacağını gece yarısı Twitter hesabından duyurdu. Bu duyurudan saatler sonra operasyon başladı ve daha önce istihbarat şubelerde görev yapan polislerin adreslerine günün ilk ışıklarıyla birlikte gidildi. Evlerinde meslektaşları tarafından gözaltına alınan polisler, Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken yapılanların algı operasyonu olduğunu ve haksızlığa uğradıklarını söyledi.

  ''EŞİMLE GURUR DUYUYORUM''

  Gözaltına alınan polislerden Mehmet Zeki Ç.’nin eşi ise kocasının uzun yıllardır istihbaratçı olarak çalıştığını ve son bir yıldır adliyede görevlendirildiğini belirterek, "Eşim hak, hukuk yemedi. Terörle, teröristle mücadele etti. Eşimle gurur duyuyorum" dedi.

  Gaziantep ve Şanlıurfada polise operasyon

  GÖZALTI SAYISI ARTACAK

  Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, şu ana kadar 22 olan gözaltı sayısının, diğer illerdeki polis memurlarının da Gaziantep'e getirilmesi ile artacağını belirtirken, sayının kaça ulaşacağına ilişkin ayrıntı vermedi. Gözaltına alınanlar arasında geçmiş dönemlerde Gaziantep'te görev yapan İstihbarat Şube'de görevli amirlerin de bulunduğu kaydedildi.
  Bazı polis memurlarının yakınları ile destekçileri de Gaziantep Emniyet Müdürlüğü yakınında toplanarak, gözaltına alınanlara sloganlarla destek vermeye başladı.

  İSTİHBARAT ŞUBE ESKİ MÜDÜRÜ TESLİM OLDU

  İstihbarat Şube eski müdürü Yaşar Eren, hakkında gözaltı kararı bulunduğunu öğrenince, avukatıyla birlikte Emniyet Müdürlüğü'ne geldi. Teslim olmadan önce Emniyet Müdürlüğü yakınında gözaltına alınan polislere destek vermek için toplanan kalabalığın yanına giden Yaşar Eren, gazetecilere açıklama yaptı.

  Gaziantep'te 13 yıl boyunca istihbarat şubede görev yaptığını ve geçen yıl bu görevinden alındığını anlatan Eren, "Kimsenin burnunun kanamaması, gençlerimizin uyuşturucuyla zehirlenmemesi, kem gözlü insanların memleketimiz ve bayrağımız üzerindeki kötü niyetlerini bertaraf etmek için mücadele ettik. Haksız ve hukuksuz hiçbir işim olmadı. Hiçbir işimde zerre kadar yanlış yaptığım tespit edilemez. Çünkü bütün işlerimi hukuku esas alarak yaptım. Hukuksuz ve hakim kararı olmadan hiçbir iş yapmadığım için gönül rahatlığıyla kendi kendime teslim oluyorum. Ama şunu özellikle vurgulamak istiyorum; bugün burada hakimlerin vermiş olduğu kararları uyguladığım için gözaltına alınıyorum. Sadece hakimlerimizin verdiği kararları yerine getirdiğim için gözaltına alınıyorum" diye konuştu

  Eren açıklamasının ardından alkışlar eşliğinde Emniyet Müdürlüğü'ne giderek teslim oldu.
  Öte yandan gözaltına alınanların yakınları ise yağan yağmura rağmen Emniyet Müdürlüğü yakınında ellerinde dövizlere destek sloganları atarak bekleyişini sürdürüyor.

  ŞANLIURFA MERKEZLİ OPERASYON: 14 POLİSE GÖZALTI

  Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen yasa dışı dinleme iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, Şanlıurfa merkezli 12 ilde düzenlenen operasyonda, aralarında şube müdürlerinin de bulunduğu 14 istihbarat polisi gözaltına alındı.

  Şanlıurfa’da 2007 ile 2014 yılları arasında İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görev yapan polislerin, usulsüz evrak düzenleyerek farklı isimlerle IMEI numaraları üzerinden siyaset, iş ve spor camiasından isimleri yasa dışı dinlediği iddiaları üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

  Bir süre önce başlatılan soruşturmanın ardından yapılan araştırmada, kentteki bazı önemli isimlerin çeşitli suçlamalar ile farklı isimler adı altında dinlendiği tespit edildi. Bu tespitin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı; evraklarda usulsüz dinleme yaptığı belirlenen geçmiş dönem İstihbarat Şube Müdürleri M.A. ve M.O. ile 1 emniyet amiri, 2 komiserin de bulunduğu 14 polis hakkında yakalama kararı verdi. Savcılık kararıyla harekete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Şanlıurfa’nın yanı sıra tayini çıkan polisleri Gaziantep, Ankara, Erzincan, Afyon, Malatya, Eskişehir, Tekirdağ, Adana, Konya, Bayburt ve Sivas’ta gözaltına aldı.

  Gözaltına alınan 14 polisin Şanlıurfa’ya getirilmelerinin ardından sorgulanmalarına başlanacağı bildirildi

  ŞAMİL TAYYAR'DAN SİTEMLİ MESAJ

  AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gaziantep'te yürütülen operasyonu Twitter hesabında değerlendirdi. Tayyar, operasyonun duyulması ardından sosyal medya hesabından paylaştığı sitem içeren mesajlarında şu ifadelere yer verdi: "Henüz MİT, Gezi, 17 Aralık yaşanmadan 3 yıl önce Gaziantep'teki paralel çeteyi deşifre ettiğimde partim dahil kimse inanmadı, yalnız kaldım. Şükürler olsun ki 3 yıl sonra haklılığımız çıktı ortaya. Gaziantep'te operasyon başladı. İnşallah emniyetle sınırlı kalmaz..''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı