GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep Üniversitesi'nde konferans

DHA
28.03.2017 - 09:58Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda 'Cumhuriyet Türkiye'sinde Bir Mesele Olarak İslam' konulu konferans düzenlendi.

Kadın, Aile ve Gençlik Merkezleri (KAGEM) tarafından düzenlenen konferansın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Bayraktar, tartışmaların, düşüncelerin, fikirlerin ortaya konduğu platformların ülkenin geleceği açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Bayraktar, "Bu meseleleri kendi içimizde konuşmaz, hazmetmez, gerekli refleksi göstermezsek birileri bizim adımıza başka zeminlerde, ortamlarda ve muhakkak aleyhimize çıkacak şekilde yorumlayıp ortaya çıkabilmektedir. DEAŞ ile İslam özdeşleşmez. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Prof. Dr. İsmail Kara, İslam’ın ruhunu bize anlatacak. Yanlış anlaşılmaya meyil verecek noktalara değinecek biz de bizden kaynaklı hataları gözden geçireceğiz. Bizden kaynaklı hataları yapmayacağız. Gerçek İslam'ı, İslam’ın ruhunu, özünü dünyaya barış ve kardeşlik getirmek olduğunu hep beraber haykıracağız."

Cumhuriyet Türkiye'sinde Bir Mesele Olarak İslam başlığının, iki ciltlik kitabının adı olduğunu ifade eden Prof. Dr. İsmail Kara ise şunları söyledi:

"İslam’ın bir problem oluşunun hem Türkiye’de, hem İslam dünyasında modernleşme hadisesiyle 19'uncu yüzyılda başladığını fakat bunun kaynaklarının 18'inci yüzyılın son çeyreğine kadar çıktığını aktardı. Prof. Dr. Kara, "İslam ülkelerinde bu arada Osmanlı topraklarında modernleşme meselesiyle din meselesi arasında nasıl bir ilişki kurulacak? Ana problem, bugün de burasıdır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantep Üniversitesi'nde konferans hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 09 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantep Üniversitesi'nde konferans haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı