Gaziantep logo tartışmasında yeni gelişme: Shutterstock benzerliği

hurriyet.com.tr
02.04.2016 - 15:25 | Son Güncelleme:

Gaziantep Belediyesi’ne 760 bin TL’ye mal olan logo tartışmaları devam ediyor. İnternette yer alan ve 140 TL'ye satılan bir stok fotoğraf ile logo arasındaki benzerlik dikkat çekti.

Gaziantep Belediyesi’nin açtığı logo ihalesini kazanan firmaya 260 bin dolar para ödenmesi gündem oldu. Logoyu yapan ‘I mean it’ isimli şirket söz konusu ihalenin sadece logoyla sınırlı kalmadığını kentin tanıtımına ilişkin de pek çok unsuru içerdiğini söyledi.

Gaziantep logo tartışmasında yeni gelişme: Shutterstock benzerliği

Gaziantep Belediyesi'nin logosu

Gaziantep Belediyesi ise logoya yönelik yaptığı açıklamada, “Marka şehir kimliği çalışması sadece bir logo çalışmasına indirgenerek maliyeti üzerinden yanlış ve eksik bir şekilde sorgulanmaktadı" açıklamasını yaptı.

Gaziantep için seçilen logonun maliyeti belli olduGaziantep için seçilen logonun maliyeti belli oldu

Ortaya çıkan bir başka detay ise logo tartışmasını başka bir boyuta taşıdı. Stok imaj fotoğraf kullanımında önemli bir kaynak olarak bilinen Shutterstock’ta bulunan ve 49 dolara  (Yaklaşık 140 TL) satın alınabilen bir G harfi görseliyle 760 bin TL’ye mal olduğu belirtilen logo arasındaki benzerlikler dikkat çekti. İki logoyu da görenlerin aklına “Gaziantep Belediyesi’nin logosunun taklit mi?” sorusu geldi.

Gaziantep logo tartışmasında yeni gelişme: Shutterstock benzerliği

Shutterstock'ta yer alan imaj fotoğrafEN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı