Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gaziantep lezzet başkentimiz olur mu?

Kahvaltıda “Öğlen ne yiyeceğiz?”, öğle yemeğinde “Akşam ne yesek?” diye soran bir şehir Gaziantep. İnsanların yemeğe, lezzete ve muhtelif tatlara karşı aşırı duyarlı olduğu bir şehirden gastronomik manzaralar.

Geçen hafta, Gaziantep Meslek Edindirme Kursları, ( GAMEK ) tarafından organize edilen yemek yarışmasında jurilik yapmak üzere yolum Gaziantep’e düştü. Jürilik dediğin ‘her çiçekten bal alırım, yemeğin tadına bakarım’ kadar kolay değil, sorumluluk büyük. Biz de kalabalık bir jüri ordusu olarak 20 et yemeği ve 20 şerbetli tatlı arasından en iyilerini seçmeye çalıştık. Bu haftaki tarif, yarışmanın birincisi Gülay Özçilden’e ait. Kendisi nefis bir ‘Şiveydiz’ yapmış. Gaziantep yöresinin bu özel yemeği, tam da bu mevsim kolayca bulabileceğiniz taze sarmısak ve kuzu etiyle yapılan harika bir lezzet. İnsana her lokmasında başlıktaki soruyu sorduracak cinsten bir lezzete sahip. Gerçekten. Neden Gaziantep, lezzet deyince akla ilk gelen şehir olmasın?

Haftanın tarifi / Şiveydiz

- 500 gram kuşbaşı kuzu eti
- 150 gram nohut
- 1 adet kuru soğan
- 1 kg taze sarmısak
- 500 gram taze soğan
- 1 kg süzme yogurt
- 1 adet yumurta
- 1 çay bardağı zeytinyağı
- Birer çay kaşığı kuru nane, tuz ve karabiber
Eti 2-3 kaşık zeytinyağıyla düdüklü tencerede 2-3 dakika boyunca soteleyin. Önceden ıslatılmış nohut ve ince doğranmış soğanı da ekleyin ve 25 dakika pişirin.  Pişince düdüklüyü açın ve ½ serçe parmağı boyunda dilimlediğiniz taze sarımsak ve soğanı ekleyin, biraz daha pişirin. Ayrı bir kapta yoğurt ve yumurtayı çırpın. Tenceredeki et suyundan kepçe kepçe bu karışıma ekleyin, karışımı ısıttıktan sonra  tencerenin içine karıştırarak ilave edin. Üzerine kuru nane ve karabiber gezdirerek servis yapın.

Bu aralar Gaziantep’e gidecekseniz...

İmam Çağdaş, bildiğiniz gibi, tıka basa dolu, biraz turistik bir hal almış ama hâlâ lezzetli. Patlıcan söğürmeli lahmacun ve alinazik üstü havuç dilim baklava kaçmaz.
Ünü almış yürümüş kebapta son nokta: Zeugma Müzesi’nin arkasında yer alan Halil Usta, benzerlerine nazaran bölünerek çoğalmış, iyice büyümüş. Halil Usta’nın kardeşi Mehmet Usta da Kızılay Kan Merkezi’nin tam karşısında kendi yerini açmış.
Bu mevsim semt manavlarında bol bol taze nohut bulmak mümkün. Nohutu cips gibi yiyebilir, yapraklarınıysa kurutup baharat yaparsınız.
Kahvaltı için sabah sabah tatlı sevenlere fıstıklı kaymaklı katmer, “sıcak sıcak olsun boğazımızdan aksın gitsin” diyenlere beyran, güne karbonhidratla başlamak isteyenlere nohut dürüm, etten vazgeçmeyenlereyse ciğer önerilir. Boşuna kahvatlı sofrasında reçel, peynir, yumurta aramayın, Gaziantep’te olduğunuzu unutmayın.

X