GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep İhracatı Ankara’yı Da Solladı

IHA
01 Eylül 2015 - 13:06Son Güncelleme : 01 Eylül 2015 - 13:07

GAZİANTEP İHRACATI ANKARA’YIDA SOLLADI

IHA

Bu yılın Ağustos ayında Gaziantep’in ihracatı yüzde 9,6 artış gösterdi. Son bir yılın en yüksek ihracat artış oranına imza atıldı. Gaziantep ayrıca Ağustos ayı ihracatında Ankara’yı geçerek, Türkiye’de en fazla ihracat yapan iller arasında 5’inci sıraya yükseldi. Aylık bazda Ankara’ya 12,2 milyon dolarlık fark attı.
Dünya ekonomisinde zorlu bir dönemden geçilmesine ve temel pazarlarda sorunlar yaşanmasına rağmen Gaziantep ihracatında Ağustos ayında güzel haberler peş peşe geldi.
GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, yaptığı değerlendirmede, Gaziantep’ten 2015 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 artışla 526 milyon 356 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.
Konukoğlu, ‘’Ocak-Ağustos 2015 dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatı bir önceki yılın sekiz aylık dönemine göre yüzde 3,6 oranında azalarak 4 milyar 74 milyon 108 bin dolar oldu. Geçen yıl Ocak-Ağustos döneminde Gaziantep’ten 4 milyar 226 milyon 656 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı’’ bilgisini verdi.
İhracatın son aylarda toparlanma eğilimi doğrultusunda artı yönde bir seyri izlediğini ve bu gelişmenin umut verici olduğunu ifade eden Konukoğlu, ‘’Ağustos ayında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 içerisinde sadece Gaziantep, Hatay ve Bursa artış gösterebildi. Hazır giyim ve tekstil gibi bazı sektörlerimizin yanı sıra en büyük pazarımız Irak’a ihracat rakamlarında iyileşme artışta etkili oldu’’ dedi.
‘’SİYASİ İSTİKRARIN TESİS EDİLMESİ, EKONOMİYİ POZİTİF ETKİLEYECEK’’
Konukoğlu, dış kaynaklı gelişmelerin ve paritenin ihracatı etkisine işaret ederek, şunları kaydetti:
‘’Dünya ekonomisinin lokomotifi olan ABD’den yeniden toparlanma sinyalleri geliyor. Ama, en büyük ikinci ekonomi olan Çin giderek yavaşlıyor. Avrupa’da yeterince canlanma yaşanmıyor. Bu gelişmeler, küresel piyasaların önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceğini öngörmeyi zorlaştırıyor. Bir yandan da jeopolitik riskler Türkiye’nin ihracatına baskı yapmaya devam ediyor. Gaziantepli ihracatçılarımız ise yurtdışında zorlu koşullara rağmen ihracatını sürdürdüler. Kıran kıran rekabetin yaşandığı bir ortamda bileğinin hakkıyla rakiplerinin önüne geçerek, ürettiğini satmayı başardılar. Sağladıkları bu başarıyla şehrimizin yüzünü ağarttılar, hepsini tebrik ederim. Bütün amacımız ihracattaki artışı sürekli hale getirebilmek, hem şehrimize hem de ülkemize en yüksek katkıyı sağlayabilmektir.’’
Türkiye’de siyasi faktörlerin ekonomiyi etkilediğini de ifade eden GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, erken seçimin ardından siyasi istikrarın ve güvenin tekrar tesis edilmesinin, ekonomide pozitif bir güç oluşturmasını ve sanayide çarkları yeniden hızlandırmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantep İhracatı Ankara’yı Da Solladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 13 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantep İhracatı Ankara’yı Da Solladı haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:47
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:26
  • Akşam
   19:21
  • Yatsı
   20:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı