Ege Haberleri

EGE

  Gaziantep’i çözen ekip İzmir’de

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  01 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ağustos 2012 - 15:22

  KARABAĞLAR’da parkta oynayan 6 yaşındaki çocuğun kurşunla ölümüne neden olan magandayı bulmak için, Gaziantep’deki bombalı saldırıyı aydınlatan Kriminal Daire Başkanlığı’nın özel timi görevlendirildi.

   

   

  Geçen pazartesi günü ilköğretim okuluna kaydı yapılan 6 yaşındaki Umut Ceylan, akşam da annesi ve ablasıyla oynamak için General Asım Gündüz Parkı’na gitti. Parkta kaydırakta oynadığı sırada Umut, kimliği belirsiz magandanın açtığı ateş sonrasında sırtına isabet eden kurşunla yaralandı, hastanede yaşamını yitirdi. Gülhan ve Ufuk Ceylan’ın, çocuklarını öldüren magandanın bulunmasına yönelik çağrıları sonrasında İzmir’de toplumun hemen kesiminde tepki buldu, talihsiz çocuk bireysel silahsızlanmanın simgelerinden oldu.

  Desteğe geldiler

  İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden 800 polis, Umut’un katilini bulmak için sokak sokak araştırma yaptı. Çevrede bulunan 4 mermi çekirdeği olayda kullanılanla eşleşmedi. 2 bin adrese gidildi, 5 bin kişi ile görüşüldü. İzmir polisine kriminal ve teknik anlamda destek vermesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın en özel ekibi görevlendirildi. Gaziantep’te 10 kişinin ölümü, 69 kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı saldırıda görev alıp olayın çözülmesini sağlayan delilleri bulan ekip İzmir’e dün sabah geldi.


  Acılı annenin çağrısı

  Ekip, soruşturmayı sürdüren Cinayet Büro Amirliği ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleriyle olay yerine giderek araştırmaya başladı. Bu sırada olay yerine gelen Umut’un annesi Gülhan Ceylan, gözyaşı içerisinde, “Sizlere güveniyorum. Arkamda olduğunuzu biliyorum. Umudumu söndürmeyin, katili bulun” diye seslendi. Acılı annenin polis eşliğinde evine gönderilmesinin ardından da ekipler, olay yerine gören çatılardan özel aletlerle inceleme başlatıldı.

  Kurşunun yönü belli gibi


  Olayı gören her yerin fotoğraflarını çeken, ölçümler yapan özel ekip, daha önceki araştırmaların da sonuçlarını değerlendirdikten sonra kurşunun geldiği yönü büyük oranda belirledi. Kurşunun Halide Edip Adıvar ve Yeşildere caddeleri civarından gelmiş olabileceği öne sürüldü.
  Umut’un vücudundan çıkan mermi çekirdeğinin incelemesi de tamamlandı. İlk incelemelere göre, mermi çekirdeğinin çıktığı tabancanın da daha önce eldeki verilere göre hiçbir olayda kullanılmadığı saptandı. Özel ekip, olay çözülünceye kadar işbirliğini sürdürecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı