GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Başladı

IHA
06 Ekim 2015 - 15:18Son Güncelleme : 06 Ekim 2015 - 15:19

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KALKINMA BAKANLIĞI CAZİBE MERKEZLERİ DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA, İPEKYOLU KALKINMA AJANSI TARAFINDAN FİNANSE EDİLEN VE GAZİANTEP SANAYİ ODASI (GSO) LİDERLİĞİNDE YÜRÜTÜLEN, “GAZİANTEP ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ PROJESİ” UYGULANMAYA BAŞLADI.

IHA

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) liderliğinde yürütülen, “Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi" uygulanmaya başladı.
Proje kapsamında Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yer alan ve farklı sektörlerden firmalar arasında Endüstriyel Simbiyoz olanakları belirlenecek ve bunlar arasından seçilecek 3 endüstriyel simbiyoz olanağı detaylı fizibilite çalışmaları gerçekleştirilecek.
Çalışmalar kapsamında OSB’deki firmalar arasındaki atık değişimi, lojistik ve altyapının ortak kullanımı işbirliği olanakları bazlı endüstriyel simbiyoz potansiyeli detaylı olarak çalışılacak.
Fizibilite çalışmalarında, önerilen endüstriyel simbiyoz olanağının işletmelere uygunluğu, yapılacak yatırımın geri ödeme süresi, ürün kalitesine ve işletme süreçlerine olası etkileri, işçi sağlığı ve işyeri güvenli üzerindeki etkileri bazlı detaylı çalışmalar firmalar özelinde toplanacak veriler kullanılarak gerçekleştirilecek.
Proje kapsamında ayrıca OSB için belirlenen endüstriyel simbiyoz potansiyeli, ‘’Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin (OSB) ‘Eko-Endüstriyel Park’ olarak yapılandırılması için fizibilite çalışması da gerçekleştirilecek.
Bu amaçla endüstriyel simbiyoz olanaklarının belirlenmesi için yazılım, veri tabanı karar destek araçları ile firmalar arası endüstriyel simbiyoz olanakları için gerçekleştirilecek fizibilite çalışmalarının sonuçları birlikte kullanılarak, Polateli-Şahinbey OSB’nin bir eko-park olarak tasarlanmasına yönelik olarak öneriler geliştirilecek. Bu öneriler arasında, Polateli-Şahinbey OSB’de yer alması planlanan firmalara ek olarak, hangi sektörden firmaların yer alması gerektiği, hangi kaynakların ve hizmetlerin ortak kullanılacağı kaynak verimliliği potansiyelini maksimize edecek uygulamalara yönelik projeksiyonlar yapılacak ve öneriler gerçekleştirilecek.
Proje faaliyetleri kapsamında Gaziantep’te bulunan GSO paydaşlarıyla görüşülerek projenin tanıtımı yapılarak projenin diğer adımlarına katkı sağlayacak fikir alışverişlerinde bulunuldu.
Önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek çalıştay faaliyetleri ile farkındalığın arttırılarak projeye daha fazla hedef kitlenin katılımının sağlanması amaçlanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2015 tarihinde saat 15 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Başladı haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   03:59
  • Guneş
   05:43
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   16:29
  • Akşam
   19:26
  • Yatsı
   20:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı