ANKARA HABERLERİ

Gazi otoparkında tahliye kararı

Murat YILMAZ
23.07.2015 - 01:12Son Güncelleme :

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin otoparkı için mahkemeden tahliye kararı çıktı.

Murat YILMAZ

Dün araçlarıyla hastaneye gelen hasta ve hasta yakınları “Otoparkımız geçici süre ücretsizdir” yazısıyla karşılaştı. Vatandaşlar otoparkla ilgili kararı olumlu karşılarken, dernek yöneticileri ve çalışanlar duruma tepki gösterdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine Yardım ve Yardımlaşma Derneği tarafından işletilen otopark daha önce de cami yapılması yönündeki kararla gündeme gelmişti.
Otopark yerine cami projesinde ısrar edildiğini savunan dernek avukatı Mustafa Küçük şöyle konuştu:
“Mevcut otopark olarak kullanılan arazi Atatürk Orman Çiftliği arazisi. Atatürk Orman Çiftliği, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine Yardım ve Yardımlaşma Derneği tarafları arasında devam eden bir yargı süreci vardı, neticelendi. Bu mevcut haliyle buranın tahliyesine karar verildi. Bu işlem nedeniyle icra maarifetiyle buranın kapatılması söz konusu. Burada başka sıkıntılar da var. Mevcut haliyle imar mevzuatında sanırım bir değişiklik yapılarak burası dini tesis olarak ayrıldı ve bir cami projesi söz konusu oldu. Büyükşehir Belediyesi bu anlamda bir idari düzenleme yaptı. Bu idari düzenleme yargı kararıyla iptal edildi. Dosya şu anda bildiğimiz kadarıyla Danıştay’da temyiz aşamasında. Süreçte burada insanların yaşadıkları büyük bir mağduriyet var. Burayı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Derneği işletmekte. Tüm geliri de kamu hizmeti diyebileceğimiz hastanenin ihtiyaçlarını karşılamaya vakfedilmiştir. Dolayısıyla burada kamu menfaati neyi gerektiriyorsa özellikle hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçlarının karşılanması için ne yapılması gerekiyorsa biz onun yapılması amacındayız. Buranın birilerine kiraya verilmesi yahut buranın rant haline getirilmesi düşünülemez, yapılmaması gerekir. Buranın bir rant alanı gibi değerlendirilmesi doğru değildir.”

45 KİŞİ İŞSİZ KALACAK

7 yıldır otoparkta çalışan Mehmet Uğur Mutlu ise karar nedeniyle derneğe bağlı çalışan birçok kişinin işsiz kalacağını söyledi. Karar nedeniyle otoparkta kargaşa olacağına dikkat çeken Mutlu, “Çalışan olarak hepimiz mağdur durumdayız. Burası bir dernek, dernek buraya bir amaçla yapılmış. Hasta yakınlarının ücreti çıkmadığı zaman buradan takviye yapılıp ücretleri ödeniyor. Hocaların konferansları düzenleniyor. Konferanslara destek sağlanıyor. Öğrencilere burs veriliyor. Bunların hepsi bu derneğin sağladığı gelirlerle karşılanıyor. Ayrıca burada 72 çalışan arkadaşımız var, 72 arkadaşımızın maaşları dernek tarafından ödeniyor. 45’i bu otopark gittiği zaman işsiz kalacak. Yazık günah değil mi. Bu ben de olabilirim, diğer arkadaşlarım da olabilir, herkesin çoluk çocuğu var. Burada düzeni sağlıyoruz biz. Yine herkes buraya park edecek, birbirini mağdur edecek” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gazi otoparkında tahliye kararı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı